Spółdzielnia mieszkaniowa ubezpieczyła majątek na wypadek szkód powstałych na skutek zdarzeń losowych. Związana z tym polisa ubezpieczeniowa ogranicza odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. Kwota wypłacanego przez ubezpieczyciela odszkodowania jest obniżana o tzw. franszyzę redukcyjną, czyli stałą kwotę, którą spółdzielnia musi wypłacić poszkodowanemu z własnych środków. Wysokość odszkodowania jest szacowana na podstawie oceny dokonywanej przez uprawnionego pracownika firmy ubezpieczeniowej. Odszkodowanie od ubezpieczyciela otrzymuje spółdzielnia, po czym przekazuje je użytkownikom lokali, uzupełniając je o franszyzę redukcyjną.

Czy w tej sytuacji odszkodowania, które spółdzielnia wypłaciła użytkownikom lokali, podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od osób fizycznych, a tym samym, czy należy je wykazywać w PIT-8C? To pytanie spółdzielni rozpatrzył dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z kilkoma ściśle określonymi wyjątkami.

Istotne było zatem ustalenie, czy do tej kategorii można zaliczyć odszkodowanie wypłacone użytkownikom lokali. Spółdzielnia uważała, że tak, powołując się na art. 363 kodeksu cywilnego. Jednak zdaniem dyrektora IS przepis ten stanowi jedynie o ogólnych zasadach naprawiania szkody. Nie reguluje natomiast wprost wysokości ani zasad ustalania konkretnego odszkodowania. Realizacja umowy ubezpieczeniowej następuje pomiędzy spółdzielnią a towarzystwem ubezpieczeniowym, a odszkodowania otrzymane przez lokatorów nie są ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

Dyrektor izby poinformował, że zakres obowiązków płatnika, ciążących w tej sytuacji na spółdzielni, zależy od kategorii osób, którym wypłacono odszkodowania. Jeżeli odszkodowanie nie jest związane ze szkodami na składnikach majątku związanych z prowadzoną przez użytkownika lokalu działalnością gospodarczą, to uzyskane przez niego środki stanowią dla tych użytkowników przychód z tzw. innych źródeł. Spółdzielnia ma obowiązek sporządzić informację o wysokości tego przychodu (tj. PIT-8C) i do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

źródło: [link=http://sip.mf.gov.pl]http://sip.mf.gov.pl[/link]