Kilka dni na rozliczenie w firmie

Osoby, które chcą, by deklarację za 2009 r. wypełnił za nie pracodawca, do 8 stycznia powinny złożyć mu oświadczenie

Aktualizacja: 05.01.2010 06:43 Publikacja: 05.01.2010 05:30

Kilka dni na rozliczenie w firmie

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Pracownik nie musi sam składać rocznego zeznania w urzędzie skarbowym. Formalności może dopełnić za niego pracodawca.

Warunkiem jest to, by przed 10 stycznia następnego roku podatnik złożył w firmie specjalne oświadczenie na druku PIT-12. Płatnik ma wówczas obowiązek rozliczyć za niego roczny podatek na formularzu PIT-40, który trafia do urzędu skarbowego do końca lutego. Zainteresowany nie musi już nic więcej robić.

Pewne zamieszanie wywołuje przepis, zgodnie z którym wniosek należy złożyć „przed 10 stycznia”. W tym roku ostateczny termin upływa w piątek, 8 stycznia, bo kolejne dni są już wolne od pracy. Należy się pospieszyć, bo formularze złożone później nie będą rozpatrywane.

[srodtytul]Tylko proste zeznania[/srodtytul]

Rozliczenie przez pracodawcę to bardzo wygodne rozwiązanie, dostępne jednak tylko dla tych podatników, którzy mają najprostsze zeznania. Z możliwości tej mogą skorzystać osoby, które przez cały rok pracowały w jednej firmie. W PIT-12 podatnik oświadcza bowiem, że nie miał w 2009 r. innych dochodów, niż te uzyskane od płatnika. Jeśli ktoś zmieniał pracę w trakcie roku lub miał kilku pracodawców, musi się rozliczyć sam. Składa wówczas w urzędzie skarbowym PIT-37, na co ma czas do końca kwietnia.

Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniach za 2008 r. tylko 440 tys. osób skorzystało z pośrednictwa zakładu pracy. Rok wcześniej zainteresowanie nim było nieco większe – prawie 500 tys. osób. Dla porównania za 2008 r. prawie 19 mln osób rozliczyło się bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Wyjątkowo traktowane są dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz inne opodatkowane ryczałtem lub kartą podatkową, a także dochody kapitałowe, które i tak rozliczane są odrębnie. Jeśli więc ktoś np. zarabia na giełdzie lub płaci ryczałt, bo wynajmuje mieszkanie, nie jest to przeszkodą, by za pracę na etacie rozliczył go płatnik.

[srodtytul]Bez ulg i odliczeń[/srodtytul]

W wypełnianej za zatrudnionego deklaracji [b]pracodawca nie uwzględni żadnych ulg ani odliczeń, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne[/b]. Jeśli ktoś chce odpisać np. ulgę internetową czy darowiznę, musi sam złożyć do urzędu odpowiednie zeznanie.

Co ważne, w rozliczeniach za 2009 r. zakład pracy nie uwzględni też ulgi rodzinnej, co miało miejsce jeszcze w zeznaniach za poprzedni rok. Rodzice powinni więc złożyć PIT we własnym zakresie, podobnie jak osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem.

[srodtytul]ZUS za emerytów i rencistów[/srodtytul]

Dotychczas z rozliczenia przez płatnika najczęściej korzystają emeryci i renciści. Organy rentowe, które wypłacają im świadczenia, są do tego zobowiązane. Za 2008 r. było to prawie 6 mln osób.

Do końca lutego emeryci (renciści) otrzymują z ZUS informację na druku PIT-11A/ PIT-40A, która jest też pełnoprawnym rozliczeniem rocznym. Jeśli nie mają żadnych innych dochodów, nie korzystają z ulg ani nie chcą się rozliczać z małżonkiem – nie muszą już składać do urzędu skarbowego żadnego innego zeznania. Z kolei emeryt, który dorabiał w ciągu roku lub ma jakieś odliczenia, traktuje PIT-40A jako informację o dochodach. Uwzględnia je więc w składanym samodzielnie PIT-37.

Sytuacja być może się zmieni za rok. Wszystko zależy od tego, czy Sejm uchwali projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8C73C75EE1CC0F25B949AB050719E8EA?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Zgodnie z planowaną regulacją za 2010 r. pracodawca miałby obowiązek rozliczyć wszystkich zatrudnionych, uwzględniając przysługujące im ulgi. Tylko osoba, która chce się rozliczyć sama, musiałaby poinformować o tym zakład pracy do 15 stycznia. Sejmowa Komisja Finansów zarekomendowała jednak izbie odrzucenie tego projektu.

[ramka][b]Komentuje GrzegorzGrochowina,ekspert z firmy doradczej KPMG:[/b]

W 2010 r. termin złożenia PIT-12 przypada na 8 stycznia, ponieważ oświadczenie dla płatnika musi być złożone nie do, ale przed 10 stycznia. W tym roku będzie to niedziela, więc termin automatycznie upływa wcześniej. Jeżeli chodzi o ulgi, to pracodawca odliczy tylko składki na ZUS, żadne inne preferencje nie zostaną uwzględnione. Na skutek zmiany art. 37 ust. 1a pkt 4 ustawy o PIT pracodawcy zostali pozbawieni obowiązku rozliczania w PIT-40 ulgi na dzieci. W praktyce pracownicy, którzy zamierzają skorzystać z tej ulgi, będą zobowiązani do samodzielnego sporządzenia zeznania za 2009 r. Jeżeli nieświadomy tego podatnik złoży oświadczenie pracodawcy, a mimo to będzie chciał później dokonać odpisu na dzieci, ma do tego prawo. Powinien złożyć do urzędu skarbowego korektę zeznania wraz z odpowiednim uzasadnieniem.[/ramka]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.pogroszewska@rp.pl]p.pogroszewska@rp.pl[/mail]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo