Kiedy małżonkom opłaca się wspólne zeznanie

Łączne opodatkowanie będzie korzystne, gdy jest duża różnica w dochodach męża i żony albo gdy jedno z nich w ogóle nie zarabia

Publikacja: 13.04.2010 05:00

Kiedy małżonkom opłaca się wspólne zeznanie

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski

Nie każdej parze przysługuje jednak ta preferencja.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D6134AC2CA65B9407FD4890447E1E07?id=346580]Ustawa o PIT[/link] przewiduje bowiem kilka warunków do spełnienia.

[srodtytul]Przez cały rok [/srodtytul]

Podstawowy warunek wspólnego rozliczenia to pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (czyli od 1 stycznia do 31 grudnia). Możliwość ta nie przysługuje więc świeżo poślubionym parom.

[ramka] [b]Przykład[/b]

Pan Jan i pani Anna stanęli na ślubnym kobiercu 20 lutego 2009 r. Ponieważ nie byli małżeństwem przez cały rok, nie przysługuje im prawo do wspólnego rozliczenia.[/ramka]

[b]Prawo do wspólnego rozliczenia przysługuje także podatnikowi, który: [/b]

- zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku, a jego małżonek zmarł w jego trakcie,

- pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok, a jego małżonek zmarł przed złożeniem zeznania.

We wspólnym rozliczeniu nie przeszkadza to, że małżonkowie mieszkają w innych miejscach. Wtedy wybierają urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania jednego z nich.

[srodtytul]Wspólny majątek [/srodtytul]

Małżonkowie, którzy chcą się razem rozliczyć, przez cały rok muszą mieć wspólność majątkową.

[ramka][b]Przykład[/b]

Państwo Kowalscy są małżeństwem od czterech lat.

W zeszłym roku ustanowili rozdzielność majątkową, powinni więc złożyć osobne zeznania.[/ramka]

Jak czytamy w ostatnim numerze Biuletynu Skarbowego Ministerstwa Finansów, małżonkowie tracą prawo do wspólnego rozliczenia także po orzeczeniu przez sąd separacji. Wspólność majątkowa ustaje wtedy z mocy prawa. Podobnie będzie w razie ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.

Co do zasady ze wspólnego rozliczenia mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Polsce. Przywilej ten przysługuje jednak także tym, którzy mają nieograniczony obowiązek podatkowy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii. Są tu jednak pewne warunki do spełnienia. Osoby zainteresowane wspólnym rozliczeniem muszą osiągać w Polsce 75 proc. całkowitych przychodów małżeństwa. Powinny też udokumentować swoje miejsce zamieszkania certyfikatem rezydencji.

Jak obliczyć wspólny podatek? Sumujemy dochody, a potem dzielimy je na pół. Obliczamy podatek według skali i mnożymy go przez dwa.

Kiedy takie rozliczenie będzie korzystne? Gdy jest duża różnica między dochodami małżonków lub jedno z nich nic nie zarobiło (albo ma dochody niepowodujące obowiązku zapłaty podatku).

Oszczędności nie będzie, gdy dochody mieszczą się w tym samym przedziale skali podatkowej.

[srodtytul]Korzystne ulgi[/srodtytul]

Oczywiście małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, mogą korzystać z ulg.

Pozwala na to też konstrukcja formularza zeznania rocznego. Najpierw pomniejszają dochód (np. o stratę z działalności z poprzednich lat, wydatki na Internet w miejscu zamieszkania, darowizny na cele charytatywne), potem podatek (np. o składki na ubezpieczenie zdrowotne). Mogą też skorzystać z ulgi na dzieci.

Na koniec składają wniosek o przekazanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego (wpisują jej nazwę i numer KRS). Mogą też wskazać konkretny cel (np. leczenie dziecka będącego pod opieką fundacji).

[b]Małżonkowie mogą też złożyć wspólne zeznanie przez Internet.[/b] Muszą jednak spełnić więcej formalności niż osoby rozliczające się indywidualnie (więcej o tym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 7 kwietnia - zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/297520,457805_Zeznanie_zloz_przez_Internet.html]Zeznanie można wysłać bez wychodzenia z domu[/link]).

[ramka][b]Pamiętaj o terminie[/b]

[ul][li] Małżonkowie, którzy chcą się wspólnie rozliczyć, muszą zaznaczyć odpowiedni kwadrat w pozycji 6 zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37. Muszą oczywiście też podpisać formularz. W ten sposób składają oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania (nie jest do tego potrzebny dodatkowy wniosek).

[li] Takie zeznanie trzeba koniecznie przesłać fiskusowi do 30 kwietnia. Tego terminu nie można przywrócić. Nawet jednodniowe spóźnienie powoduje utratę prawa do preferencyjnego rozliczenia.

[li] Najlepiej formularz oddać w urzędzie (i poprosić o potwierdzenie odbioru na kopii), przesłać pocztą listem poleconym, a jeśli jesteśmy za granicą, złożyć w konsulacie. To najpewniejsze sposoby. Jeśli wrzucimy go po prostu do skrzynki albo oddamy kurierowi, możemy mieć kłopoty z udowodnieniem, że dotrzymaliśmy terminu.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]

[b] Czytaj również:[/b] "[link=http://www.rp.pl/artykul/56708,460728_Ograniczenia_dla_przedsiebiorcow.html]Ograniczenia dla przedsiębiorców[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/81735,460862_Ulga_rodzinna_po_rozwodzie.html]Ulga rodzinna po rozwodzie[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/81735,460865_Ulga_na_dziecko_z_dochodem.html]Ulga na dziecko z dochodem"[/link]

"[link=http://www.rp.pl/artykul/414386,460883_PIT_11_dla_pracownika_i_czlonka_rady_nadzorczej.html]PIT-11 dla pracownika i członka rady nadzorczej[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/63205,460729_Zagraniczne_dochody_w_PIT_36.html]Zagraniczne dochody w PIT-36[/link]"

[b][ramka] Zobacz także nasz poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/431468.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » PIT 2009 [/link][/ramka][/b]

Nie każdej parze przysługuje jednak ta preferencja.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1D6134AC2CA65B9407FD4890447E1E07?id=346580]Ustawa o PIT[/link] przewiduje bowiem kilka warunków do spełnienia.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo