Darowizna z poleceniem uprawnia do ulgi

Podatnik może odliczyć od dochodu datek na konkretną osobę, która jest pod opieką fundacji

Publikacja: 17.04.2010 04:44

Darowizna z poleceniem uprawnia do ulgi

Foto: www.sxc.hu

Jest to tzw. darowizna z poleceniem. Urzędy zgadzają się na jej odliczenie.

– W zeszłym roku wpłaciłem kilka razy pieniądze na chore dzieci. Zbieraniem środków na ich leczenie i rehabilitację zajmują się różne fundacje. Na przelewie podawałem zawsze, że środki są przeznaczone dla konkretnej osoby. Czy mogę odliczyć te wpłaty od dochodu? – pyta czytelnik.

[b]Tak.[/b] Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link] wynika wprawdzie, że nie można odliczyć darowizny dla osoby fizycznej, przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają jednak możliwość przekazania darowizny z tzw. poleceniem. Mówi o tym art. 893 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Wynika z niego, że darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania.

Tak właśnie jest z datkiem na fundację z informacją (w dowodzie wpłaty lub umowie), że pieniądze mają być przeznaczone na rehabilitację konkretnej osoby. Taka darowizna może być odliczona w rozliczeniu rocznym.

Wykazujemy ją w załączniku PIT/O, a potem przenosimy kwotę odliczenia do formularza zeznania rocznego. Jeśli obdarowaliśmy więcej fundacji lub stowarzyszeń, musimy wypełnić kilka załączników PIT/O (w każdym wpisujemy ich szczegółowe dane).

Darowizny z poleceniem honorują też urzędy skarbowe. Jak czytamy bowiem w piśmie Ministerstwa Finansów [b](PO 2/BKO /AŁ-0130/652/97)[/b]: „Fakt umieszczenia w umowie darowizny polecenia nie zmienia charakteru ani rodzaju umowy. Nie ma to zatem wpływu na pozbawienie możliwości odliczania od podstawy opodatkowania darowizn, których dokonano zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 5 ustawy o PIT”.

Przypomnijmy, że od dochodu można odliczyć darowizny przekazane na cele określone w art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8AEA4E0863AE461D348E9AB97537EAAA?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link] organizacjom prowadzącym taką działalność. Są to m.in. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, np. fundacje i stowarzyszenia. Muszą prowadzić działalność społecznie użyteczną (np. działania na rzecz osób niepełnosprawnych, nauki, kultury i sztuki, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, pomoc społeczna). Nie muszą natomiast posiadać statusu organizacji pożytku publicznego.

[b] Dochód można też pomniejszyć o darowizny na cele kultu religijnego oraz na Kościół. [/b]

Jeżeli przekazujemy pieniądze, ulgę dokumentujemy dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Jeżeli dajemy rzeczy, potrzebne są dokument (umowa), z którego wynika ich wartość, oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu.

Osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu. Bez ograniczeń można odliczać darowizny na Kościół.

[b]Więcej na temat rozliczenia za 2009 r.:[/b] [link=http://www.rp.pl/temat/431468.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » PIT 2009[/link]

[b]Czytaj też[/b] [link=http://www.rp.pl/temat/102764.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia » Darowizny[/link]

Jest to tzw. darowizna z poleceniem. Urzędy zgadzają się na jej odliczenie.

– W zeszłym roku wpłaciłem kilka razy pieniądze na chore dzieci. Zbieraniem środków na ich leczenie i rehabilitację zajmują się różne fundacje. Na przelewie podawałem zawsze, że środki są przeznaczone dla konkretnej osoby. Czy mogę odliczyć te wpłaty od dochodu? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo