Najem jest odrębnym od działalności gospodarczej źródłem przychodu, choć oczywiście może istnieć także najem, który prowadzony jest w ramach działalności. Jeśli nie wchodzi on w zakres tego, czym zajmuje się firma, wybór sposobu rozliczenia przychodów z najmu pozostawiony jest osobie oddającej rzecz w najem.
Jedynie wtedy, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jak pozarolnicza działalność gospodarcza.
[b]W myśl [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] dochody osiągane przez podatników z najmu są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu[/b] od przychodów ewidencjonowanych.
Z art. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B2A5099C1BB09626E9C7BD34BB734DFE?id=77426]ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link] wynika, że jej przepisy dotyczą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, w tym:
osiągające przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.