Giełdowy debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) spotkał się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Wiele osób, które nabyły akcje spółki, w tym liczna grupa pracowników uprawnionych do darmowych akcji spółki, liczy na zyski z ich sprzedaży. Często jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że zyskami będą musiały się podzielić z fiskusem.
Podatek od zysku
Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) jednym ze źródeł przychodów są przychody z kapitałów pieniężnych. Zalicza się do nich m.in. odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych. Jednym z rodzajów papierów wartościowych są akcje. Odpłatne zbycie akcji jest opodatkowane 19-proc. stawką podatku dochodowego.
Dochodem z odpłatnego zbycia, np. zamiany czy sprzedaży, akcji jest nadwyżka przychodów nad kosztami jego uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Mówiąc prościej, jest to różnica między wydatkiem na nabycie akcji a zyskiem z ich zbycia. W tym przypadku kosztem są przede wszystkim wydatki na ich nabycie. Można też do nich zaliczyć wydatki związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, np. prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży, opłaty za prowadzenie lub założenie rachunku inwestycyjnego. Inwestor, który nie korzysta z biura maklerskiego, może zaliczyć do kosztów np. opłaty notarialne czy odsetki i prowizje zapłacone od kredytów zaciągniętych na zakup papierów wartościowych. Dotyczy to jednak tylko tej części kredytu, którą rzeczywiście został sfinansowany zakup akcji.
Inwestorzy, którzy dokonują obrotu akcjami za pośrednictwem biura maklerskiego, do końca lutego otrzymają PIT-8C, który poinformuje m.in., ile wyniósł przychód i koszty operacji. Dochód ze sprzedaży akcji podatnik musi wykazać sam w zeznaniu rocznym PIT-38. Jest ono składane tak jak inne PIT w terminie do 30 kwietnia. Przykładowo, dochód z akcji sprzedanych w 2011 r. podatnik rozliczy w zeznaniu składanym do 30 kwietnia 2012 r. W tym terminie musi także wpłacić podatek.
W przypadku prywatyzacji JSW dużą część akcji stanowią tzw. akcje pracownicze.