Wynika tak z odpowiedzi na interpelację poselską nr 1345.
Jedna z posłanek zwróciła uwagę, że obowiązujące od 4 sierpnia 2010 r. rozporządzenie zwolniło co prawda charytatywne esemesy z VAT, jednak większość wciąż jest obciążona tym podatkiem. Istnieją też wątpliwości, czy te przepisy są zgodne z prawem UE.
Ministerstwo przypomniało, że rozporządzenie zakłada zwolnienie z VAT esemesów wysyłanych w związku ze zbiórkami publicznymi przeprowadzanymi przez organizacje pożytku publicznego. Nie dotyczy jednak wiadomości wysłanych z tzw. telefonów na kartę (prepaid), gdyż wykluczają to przepisy regulujące moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje z chwilą sprzedaży np. kart telefonicznych, jednak między zakupem karty a jej wykorzystaniem może upłynąć nawet kilka miesięcy. Nie ma też możliwości technicznych, by powiązać dane usługi, w tym przypadku esemesy, z konkretnymi doładowaniami.
23 proc. wynosi stawka VAT na usługi telekomunikacyjne, w tym na dobroczynne esemesy
Ministerstwo odniosło się też do stwierdzenia posłanki, iż wypełnienie warunków zwolnienia jest dla operatorów dużym problemem. Według MF konieczne było wprowadzenie mechanizmów zapobiegających nadużyciom. Spełnienie wymogów rozporządzenia, które zapewniają przejrzystość rozliczeń, nie powinno sprawiać operatorom problemów.