Charytatywny esemes bez VAT na dotychczasowych zasadach

Ministerstwo Finansów nie chce zmieniać zasad zwolnienia z VAT darowizn przekazanych w formie esemesów

Publikacja: 23.02.2012 07:20

Charytatywny esemes bez VAT na dotychczasowych zasadach

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Wynika tak z odpowiedzi na interpelację poselską nr 1345.

Jedna z posłanek zwróciła uwagę, że obowiązujące od 4 sierpnia 2010 r. rozporządzenie zwolniło co prawda charytatywne esemesy z VAT, jednak większość wciąż jest obciążona tym podatkiem. Istnieją też wątpliwości, czy te przepisy są zgodne z prawem UE.

Ministerstwo przypomniało, że rozporządzenie zakłada zwolnienie z VAT esemesów wysyłanych w związku ze zbiórkami publicznymi przeprowadzanymi przez organizacje pożytku publicznego. Nie dotyczy jednak wiadomości wysłanych z tzw. telefonów na kartę (prepaid), gdyż wykluczają to przepisy regulujące moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje z chwilą sprzedaży np. kart telefonicznych, jednak między zakupem karty a jej wykorzystaniem może upłynąć nawet kilka miesięcy. Nie ma też możliwości technicznych, by powiązać dane usługi, w tym przypadku esemesy, z konkretnymi doładowaniami.

23 proc. wynosi stawka VAT na usługi telekomunikacyjne, w tym na dobroczynne esemesy

Ministerstwo odniosło się też do stwierdzenia posłanki, iż wypełnienie warunków zwolnienia jest dla operatorów dużym problemem. Według MF konieczne było wprowadzenie mechanizmów zapobiegających nadużyciom. Spełnienie wymogów rozporządzenia, które zapewniają przejrzystość rozliczeń, nie powinno sprawiać operatorom problemów.

By wypełnić warunki rozporządzenia, firmy telekomunikacyjne musiały też dokonać zmian w billingowych systemach informatycznych.

– Z informacji uzyskanych od operatorów telekomunikacyjnych wynika, że niektórzy zakończyli prace, inni są w ich końcowej fazie – pisze MF. Wyjaśnia też, że wprowadzając nowe przepisy, przekazał operatorom obszerne wyjaśnienia. Żaden z operatorów nie zgłosił do nich uwag.

Ministerstwo odniosło się też do kwestii zgodności polskich przepisów z prawem UE. Jak wyjaśnia, obowiązujące przepisy zakładają zwolnienie z VAT tej części kwoty należnej z tytułu wykonywanych usług o podwyższonej opłacie, która zostanie przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeśli operator przekaże tej organizacji całą kwotę, to zwolnienie obejmie całość. Jeśli zaś zatrzyma część tytułem wynagrodzenia, to suma ta podlega opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej 23 proc.

– Powyższy mechanizm wpisuje się w kierunki rozwiązań wprowadzanych w państwach Unii Europejskiej – czytamy w odpowiedzi.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem