Przewidziane w przepisach zwolnienie z daniny od spadków i darowizn dotyczy najbliższej rodziny, m.in. rodzeństwa. Nie ma więc kłopotu, gdy np. siostra chce podarować bratu określoną sumę. Komplikacje pojawiają się, gdy darczyńca lub obdarowany pozostają w związku małżeńskim. To dlatego, że ani szwagier, ani bratowa nie należą do tzw. grupy zerowej (najszerszy zakres zwolnienia z daniny).
Wiele wątpliwości
– Planuję zakup mieszkania. Siostra chce mi podarować 100 tys. zł. Szkopuł w tym, że ma wspólny majątek z mężem. W urzędzie skarbowym dowiedziałam się, że będę musiała zapłacić podatek od połowy kwoty, gdyż jest to traktowane jako darowizna od szwagra – opowiada czytelniczka.
Stanowisko niektórych urzędów na szczęście nie znajduje potwierdzenia w interpretacjach podatkowych.
Jedną z takich spraw rozstrzygnął dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach 25 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/1/436-275/11/MCZ). Była to odpowiedź na pytanie mężczyzny, który ma dostać od brata 250 tys. zł. Brat i jego żona nie mają rozdzielności majątkowej. Wnioskodawca uzyskał w urzędach skarbowych różne informacje dotyczące skutków podatkowych takiej darowizny. Zapytał, czy ma prawo do zwolnienia.
Dyrektor izby przypomniał na wstępie, że zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwolnione z daniny jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą to w terminie sześciu miesięcy na druku SD-Z2 oraz udokumentują otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy, rachunek w SKOK lub przekazem pocztowym. Dyrektor IS uznał w tej sytuacji, że darowizna od brata, ale z wyłączeniem jego żony, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem jest zgłoszenie jej do urzędu na formularzu SD-Z2.