Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który upierał się przy opodatkowaniu stypendium przyznanego za osiągnięcia naukowe. Sąd nie miał cienia wątpliwości, że specjalne stypendium dla wybitnego młodego naukowca jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT (Sygn akt II FSK 2617/10).
We wniosku o interpretacje podatnik wyjaśnił, że otrzymuje stypendium dla wybitnego naukowca. Zasady jego przyznawania, finansowania i rozliczania określała ustawa o zasadach finansowania nauki oraz specjalne rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 21 września 2007 r. w sprawie kryteriów, trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców (DzU nr 182, poz. 1305 ze zm.).
Naukowiec zapytał czy jego stypendium jest zwolnione z podatku dochodowego. Musiał być zaskoczony, kiedy organ podatkowy odpowiedział, że od swoich pieniędzy przeznaczonych na rozwój naukowy musi zapłacić daninę.
To inna ustawa
Fiskus wytłumaczył, że stypendia przyznawane na podstawie ustawy o zasadach finansowania nauki nie są objęte zwolnieniem. W jego ocenie ustawa ta nie została wymieniona jako podstawa do wypłaty wolnych od podatku stypendiów. Zaś samych stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców nie można utożsamiać ze stypendiami naukowymi i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Szkolnictwa Wyższego.
Stypendysta nie dał za wygraną. W skardze do sądu administracyjnego podkreślał, że odmowa przyznania mu prawa do zwolnienia prowadzi do dyskryminacji. Skarga się opłaciła. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodził się z wykładnią fiskusa i uwzględnił skargę podatnika.