Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zajął stanowisko w sprawie rozliczenia kwot otrzymanych na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży.
Była to odpowiedź na pytanie podatniczki, która chce zbyć lokal użytkowy kupiony w 2008 r. Obecnie wynajmuje nieruchomość osobom prowadzącym działalność gospodarczą i opłaca z tego tytułu ryczałt 8,5 proc. Sama wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Zamierza podpisać w 2012 r. przedwstępną umowę sprzedaży, na podstawie której otrzyma 80 proc. wartości lokalu. Ostateczna umowa zbycia nieruchomości zostanie podpisana w 2014 r. Wtedy otrzyma pozostałe 20 proc. ceny.
Kobieta chciała się upewnić, czy od przychodu wynikającego z umowy przedwstępnej zapłaci podatek dochodowy. Jej zdaniem rozliczenie powinno nastąpić dopiero podczas podpisywania umowy ostatecznej, czyli w 2014 r., ale wówczas nie zapłaci w ogóle podatku, gdyż upłynie pięć lat od nabycia nieruchomości.
Dyrektor izby skarbowej zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał na wstępie, że sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z podatku po upływie pięciu lat od jej nabycia. Z kodeksu cywilnego wynika natomiast, że właściwa umowa sprzedaży może być poprzedzona przedwstępną. Ta przedwstępna nie przenosi jednak własności nieruchomości, strony zobowiązują się jedynie do zawarcia w przyszłości przyrzeczonej umowy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, co oznacza, że aby wywołać skutek prawnopodatkowy, musi nastąpić przeniesienie własności. Umowa przedwstępna nie powoduje takich skutków, gdyż nie prowadzi do zmiany właściciela.