Biurokracja nie może szkodzić rolnikom – taka jest idea zmian w ustawie o zwrocie rolnikom akcyzy od używanego przez nich oleju napędowego. Pierwsze czytanie rządowego projektu odbyło się we środę w Sejmie.
Najważniejszą dla rolników zmianą ma być zniesienie obowiązku poświadczania kopii faktur, które rolnicy dołączają do wniosków o zwrot podatku. Resort rolnictwa w uzasadnieniu zauważa, że taki obowiązek bywa uciążliwy, szczególnie ostatnio, gdy wobec wysokich cen paliw rolnicy kupują małe ich ilości, ale częściej i wiąże się to z dużą ilością faktur do poświadczenia. Co więcej, zniesienie tego obowiązku uwolni rolników od opłaty skarbowej za urzędowe poświadczanie dokumentów.
W ustawie zapisano też regułę, że jeśli Eurostat zmieni Nomenklaturę Scaloną (CN) w odniesieniu do olejów napędowych, nie wpłynie to na zwroty podatku. Oczywiście pod warunkiem, że olej nadal będzie używany do produkcji rolnej.
Pojawią się też nowe ograniczenia w zwrocie akcyzy. Będą one dotyczyły producentów rolnych prowadzących działalność w formie spółki z o.o., jeżeli ponad połowa jej kapitału zakładowego ujawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym została utracona, w tym ponad 1/4 w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o zwrot podatku. Zwrot ma być też wyłączony dla spółek, których niektórzy członkowie są w sposób nieograniczony odpowiedzialni za zobowiązania spółki, a ponad połowa jej kapitału utracona. Odzyskanie akcyzy nie będzie możliwe także w przypadku innych spółek, jeżeli istnieją podstawy do ogłoszenia ich upadłości. Te rygory nie będą miały zastosowania do producenta rolnego prowadzącego działalność krócej niż trzy lata. Ograniczenia te wynikają z wytycznych Komisji Europejskiej ogłoszonych w komunikacie nr 2004/C/244/02.
Ustawa ma wejść w życie w terminie 30 dni od ogłoszenia. Oznacza to, że nowe reguły zaczną obowiązywać za kilka miesięcy.