Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który zażądał daniny od spółdzielcy wykluczonego ze spółdzielni. Sąd kasacyjny zgodził się z fiskusem, że w po zwaloryzowaniu wkładu zwolnienie może nie dotyczyć całej kwoty zwróconej wykluczonemu spółdzielcy (sygn. akt II FSK 1490/11).
Jak wyjaśnił sędzia NSA Krzysztof Winiarski zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zwolnieniu podlega tylko zwrot wkładu do wysokości pierwotnie wniesionego do spółdzielni mieszkaniowej. Ewentualnie można kwotę podlegającą zwolnieniu należy powiększyć o spłaty na poczet kredytu zaciągniętego przez nią na realizację inwestycji. W ocenie NSA po zmianie przepisów nie można już odwoływać się zwrotu udziałów w spółce. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT jest jednoznaczny i obejmuje zwolnieniem przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.
Eksmisja za długi
Kanwą spór, który rozstrzygnął NSA była interpretacja podatkowa. Wystąpiła o nią spółdzielnia mieszkaniowa, która chciała się upewnić o podatkowe skutki zwrotu wkładu mieszkaniowego w związku z wykluczeniem jej członka. We wniosku wskazano, że w 1979 r. wykluczony otrzymał lokal mieszkalny na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Dokonał wpłaty obowiązującego wówczas wkładu mieszkaniowego. Spłacał też kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na budowę budynku mieszkalnego przez spółdzielnie, który następnie zaliczony został na wkład mieszkaniowy.
W 2008 r. członek został wykluczony ze spółdzielni. Powód był banalny: uchylanie się od obowiązku regulowania opłat za używanie lokalu. Eksmisja z mieszkania odbyła się rok później. W konsekwencji spółdzielnia przejęła lokal, a eksmitowany były spółdzielca otrzymał zwrot wkładu mieszkaniowego w wysokości wartości rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego
W tej sytuacji spółdzielnia zapytała czy różnica pomiędzy wkładem uiszczonym w 1979 r. a zwaloryzowanym, wypłaconym w 2009 r. jest przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT? I czy ona jako płatnik ma obowiązek wystawić PIT-8C?