Zdaniem sądu, jeśli przekazywane są przedmioty materialne (w tym wypadku materiały budowlane), konieczne jest posiadanie nie tylko dokumentu dotyczącego samej darowizny i oświadczenia obdarowanego. Niezbędny jest również dowód identyfikujący darczyńcę i określający wartość rzeczy. Przy tym musi to być dowód zewnętrzny, niezależny od umowy darowizny czy oświadczenia którejkolwiek z jej stron. Czyli w grę wchodzi faktura lub rachunek potwierdzające zakup przekazywanych przedmiotów.
Wszystkie dane w umowie
– To nadinterpretacja przepisów – mówi Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL, współautor komentarza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. – Nie wynika z nich, że darczyńca musi mieć dowody zakupu przekazywanych rzeczy. Mogą to przecież być zabawki albo ubrania, które decydujemy się oddać dopiero po kilku latach od nabycia. Ich wartość określa się w umowie darowizny, tam też znajdują się dane obu stron i wszystkie inne informacje niezbędne do skorzystania z ulgi podatkowej – wskazuje.
Przypomnijmy, że ustawa o PIT wymaga, aby dary na Kościół dokumentować tak samo jak inne darowizny. Jeśli przekazujemy rzeczy (np. jedzenie, ubrania, sprzęt AGD), potrzebny jest dokument, z którego wynika ich wartość oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu (powinna więc wystarczyć umowa). Jeśli dajemy pieniądze, musimy mieć dowód wpłaty na rachunek.
Dwa lata na sprawozdanie
Do odliczenia jest też konieczne sprawozdanie od obdarowanego (czyli kościelnej osoby prawnej, są to m.in. parafie, diecezje, rektoraty), z którego wynika, że wsparcie zostało wykorzystane na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Trzeba je sporządzić w ciągu dwóch lat od darowizny.
– I to wszystko. Jeśli zaś fiskus podejrzewa, że darowizna była fikcyjna, powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe i skorzystać z uprawnień, które mu daje art. 199a ordynacji podatkowej, czyli wystąpienia do sądu powszechnego o wyjaśnienie wątpliwości – mówi Adam Bartosiewicz. – Nie można natomiast wprowadzać dodatkowych wymogów ulgi – zaznacza.
Pamiętajmy, że tylko darowizny na Kościół są nielimitowane. Wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego oraz darowizny krwi odliczamy do wysokości 6 proc. dochodu wykazanego w zeznaniu. Tak samo jest z datkami na cele kultu religijnego. Jak podkreśliła Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPB4/415-551/11-4/JS) są to środki przeznaczone m.in. na budowę czy remont kościoła, jego wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych.