PIT: jak rozliczyć się z fiskusem za 2012 rok

Na zeznanie roczne mamy czas do końca kwietnia. Trzeba w nim wykazać wszystkie ubiegłoroczne dochody. Na jakim formularzu, w którym miejscu je wpisać, kiedy przysługują nam ulgi, jak poprawić błędy? – odpowiadamy na pytania czytelników

Publikacja: 16.04.2013 10:10

Rozliczenie roczne: Kiedy mamy prawo do ulg?

Rozliczenie roczne: Kiedy mamy prawo do ulg?

Foto: Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek

Red

Anna Welsyng radca prawny, doradca podatkowy

Mam na utrzymaniu niepełnosprawną mamę. Czy mogę odliczyć wydatki związane z jej pobytem w domu pomocy społecznej?

Nie. Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odliczyć można wydatki na pobyt osoby niepełnosprawnej na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno- -opiekuńczych. Domu pomocy społecznej nie można zaliczyć do żadnej z tych placówek. Zapewnia on całodobową opiekę i zaspokaja podstawowe potrzeby pensjonariuszy, nie zajmuje się jednak ich leczeniem ani rehabilitacją. Potwierdzają to też interpretacje fiskusa (np. Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBII/1/415-478/12/MZ).

Nie prowadzę działalności gospodarczej, mam tylko dochody z umowy o pracę. W grudniu się przeprowadziłam i będę składać zeznanie w nowym urzędzie. Czy powinnam dodatkowo poinformować fiskusa o zmianie miejsca zamieszkania?

Nie. Wystarczy złożyć zeznanie w nowym urzędzie skarbowym (czyli tym, na terenie którego mieszkaliśmy 31 grudnia 2012 r.). Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie musi bowiem wypełniać zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP-3. Tak wynika z art. 9 ust. 1d ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Przepis ten mówi, że za dokonanie aktualizacji w takiej sytuacji uznaje się podanie przez podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w deklaracji związanej z obowiązkiem podatkowym.

W zeszłym roku pracowałam przez dwa miesiące, byłam również na zasiłku dla bezrobotnych. Jakie zeznanie muszę wypełnić? Czy mogę liczyć na zwrot podatku?

Dochód z umowy o pracę i zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w formularzu PIT-37. Pierwszy w rubryce „Należności ze stosunku pracy", drugi w „Inne źródła". Zeznanie trzeba złożyć nawet wówczas, gdy łączne dochody z obu źródeł nie przekroczyły kwoty niepowodującej powstania obowiązku podatkowego (tzn. 3091 zł). Oczywiście wtedy możemy liczyć na zwrot w całości pobranych przez płatników w trakcie roku zaliczek.

Złożyłam PIT-36 zamiast PIT-37. Co zrobić, żeby naprawić pomyłkę?

Jak najszybciej trzeba złożyć zeznanie roczne już na właściwym formularzu. Musimy w nim zaznaczyć rubrykę „korekta zeznania". Do rozliczenia trzeba też dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny korekty (jeśli korzystamy z elektronicznych formularzy dostępnych na stronie Ministerstwa Finansów automatycznie pokaże nam się miejsce na wpisanie tych przyczyn).

Przez część zeszłego roku byłam na bezpłatnym urlopie. Pracodawca przyznał mi w tym okresie dofinansowanie do wypoczynku z funduszu socjalnego. Opodatkował je (już poprzednio przekroczony został bowiem limit zwolnienia) i uwidocznił w PIT-11. Obliczając podatek od tej kwoty, nie uwzględnił jednak kosztów uzyskania przychodów. Czy słusznie?

Nie. Dofinansowanie do wypoczynku jest świadczeniem ze stosunku pracy i w sytuacji opisanej przez czytelniczkę podczas jego rozliczania należy wykazać zryczałtowane koszty uzyskania przychodów.

Czy muszę wykazywać w zeznaniu rocznym zwrot części wydatków opłacanych kartą (tzw. cashback)?

Fiskus uważa, że trzeba je rozliczać. Jego zdaniem otrzymane przez właściciela karty pieniądze są bowiem przychodem, który należy opodatkować. Nie zgadza się z argumentem, że procedurę cashback należy traktować jako nagrodę w wypadku sprzedaży premiowej, która jest zwolniona z podatku do kwoty 760 zł. Skarbówka twierdzi, że nie można zastosować tej preferencji, ponieważ osoba otrzymująca bonus nie zawiera umowy sprzedaży, ale korzysta z usługi rachunku bankowego. Szkopuł w tym, że inaczej uważają banki, które nie wystawiają z tego tytułu informacji PIT-8C. Klienci muszą więc sami zdecydować, czy wybrać bezpieczniejsze rozwiązanie i wykazać kwotę zwrotu w zeznaniu rocznym, czy też ryzykować spór z urzędem skarbowym.     —oprac. wp

Anna Welsyng radca prawny, doradca podatkowy

Mam na utrzymaniu niepełnosprawną mamę. Czy mogę odliczyć wydatki związane z jej pobytem w domu pomocy społecznej?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem