PIT: czynny żal dla spóźnialskich

Przeoczenie terminu na złożenie deklaracji może wiązać się z nałożeniem sankcji. Można ich uniknąć, donosząc na samego siebie.

Publikacja: 29.04.2013 09:35

Na rozliczenie PIT od dochodu z 2012 r. zostało już niewiele czasu. Lepiej złożyć zeznanie i później je skorygować, niż zbagatelizować obowiązek.

Zaniechanie złożenia deklaracji jest wykroczeniem  zagrożonym grzywną od 160 zł do nawet wielu tysięcy złotych.

Kara może być jeszcze bardziej dotkliwa, jeśli brak deklaracji prowadzi do narażenia na uszczuplenie podatku w wysokości przekraczającej 8 tys. zł. Wtedy podatnikowi grozi grzywna wymierzona w stawkach dziennych, zależnych od możliwości zarobkowych. Prawomocne skazanie pozbawia ponadto możliwości wykonywania wielu zawodów i pełnienia funkcji.

Niefrasobliwy podatnik może uniknąć kary, korzystając z dobrodziejstwa instytucji czynnego żalu.

– W tym celu należy zawiadomić urząd o niedochowaniu terminu – mówi Emil Kaczyński, ekspert z firmy doradczej KPMG. – Oczywiście powinno się również  złożyć zaległe zeznanie podatkowe  oraz zapłacić należny podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Czynny żal nie będzie skuteczny, jeśli zawiadomienie zostanie złożone w czasie, kiedy organ miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnionym czynie – dodaje Emil Kaczyński.

Jeśli np. brakuje wszystkich niezbędnych informacji do złożenia zeznania, lepiej wypełnić PIT na podstawie dostępnych danych w terminie,  niż złożyć go w maju. Zeznanie można będzie skorygować, a unikniemy popełnienia wykroczenia.

Warto mieć też na uwadze, że samo niewpłacenie daniny, pomimo jej wykazania w deklaracji, będzie skutkowało koniecznością zapłaty odsetek, ale nie skończy się mandatem. Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym  za wykrocznie uznaje się brak regulowania należności podatkowych w terminie, ale wyłącznie wtedy, gdy ma charakter uporczywy.

Należy również pamiętać, że nawet jeśli skutecznie złożymy czynny żal i nie zapłacimy grzywny, na spóźnieniu możemy sporo stracić.

Po spełnieniu określonych warunków małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą dokonać rozliczenia łącznego. Daje to możliwość obniżenia zobowiązania podatkowego, gdy jeden z małżonków nie osiąga przychodów – pracujący małżonek podwójnie wykorzystuje kwotę wolną od podatku – lub pozwala pozostać w pierwszym progu podatkowym. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT  z preferencji nie korzystają podatnicy składający zeznanie po terminie.

Trwa akcja „Rzeczpospolitej"

- Zachęcamy Czytelników do nadsyłania uwag o prawie podatkowym.

- Piszcie o Waszych doświadczeniach, o konkretnych sprawach, rozstrzygnięciach, niejasnych interpretacjach i dyskusyjnych decyzjach. O tym, co dokucza każdemu, kto chce prowadzić firmę.

- Oto specjalny adres naszej skrzynki e-mailowej: prostepodatki@rp.pl

- Pod adresem www.rp.pl/prostepodatki będziemy zamieszczali relacje z akcji.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem