Ekspert odpowiada na pytania czytelników: Anna Misiak, doradca podatkowy, szef zespołu ds. podatków osobistych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
W ubiegłym roku sprzedałem mieszkanie nabyte w spadku. Czy przysługuje mi jakaś ulga? Lokal otrzymałem po zmarłej w 2009 r. mamie. W wyniku podziału spadku musiałem spłacić zachowki rodzeństwa. Czy mogę zaliczyć zachowek do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tego mieszkania?
Dochody ze sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009 r. są zwolnione z podatku w części przeznaczonej na własne cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat od końca roku sprzedaży. Pan musi wykorzystać je na ten cel do końca 2014 r. Ustawa o PIT zawiera szeroki katalog wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi. Znajdują się w nim m.in. wydatki poniesione na zakupu domu, mieszkania, gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, wydatki na remont czy spłatę kredytu hipotecznego z odsetkami.
Niezależnie od tego, czy podatnik będzie korzystał ulgi na cele mieszkaniowe, musi złożyć formularz PIT-39. W formularzu należy wykazać zarówno przychód uzyskany ze sprzedaży, jak i kwotę dochodu zwolnionego w związku z wydatkami na własne cele mieszkaniowe w przypadku korzystania z ulgi. Do zeznania PIT-39 nie składa się osobnego oświadczenia w sprawie korzystania z ulgi. Ważne, by dobrze obliczyć kwotę, która będzie wydatkowana na własne cele mieszkaniowe w ramach ulgi. Jeśli środki nie zostaną spożytkowane zgodnie z uprzednio zadeklarowaną kwotą, będzie pan zobowiązany do korekty deklaracji i uiszczenia podatku w wysokości 19 proc. dochodu oraz odsetek.
Niestety, zapłata zachowku nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży mieszkania. Potwierdza to aktualne stanowisko organów podatkowych.