Warszawska Izba Skarbowa potwierdziła korzystne dla podatników stanowisko w sprawie rozliczania rekompensat. Pozytywną interpretację wnioskodawca uzyskał jednak dopiero po wygranej w sądzie (nr interpretacji: IPPB4/415-50/12/13-8/S/SP).
Zaczęło się od skargi mężczyzny na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Sąd okręgowy uznał jego racje i przyznał 5 tys. zł odszkodowania.
Czy trzeba je będzie opodatkować? O to mężczyzna zapytał we wniosku o interpretację. Twierdził w nim, że nie musi płacić podatku. Powołał się na art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, który mówi, że wolne od daniny są inne (niż wymienione wcześniej w przepisach) odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie (z wyjątkami, które w tej sprawie nie wystąpiły). Otrzymana przez mężczyznę suma pieniężna odgrywa rolę takiego właśnie zadośćuczynienia.
Argumentował, że zwolnienie wprowadzono po to, aby nie obejmować podatkiem świadczeń, które nie wzbogacają beneficjenta. Stanowią jedynie próbę naprawienia wyrządzonej krzywdy.
O kwalifikacji danego świadczenia nie przesądza sama jego nazwa