Obowiązek ten ciąży także na tych, którzy przesyłali zawiadomienie już w poprzednich latach i wcale nie zamierzają zmieniać zasad rozliczania.
Przypomnijmy, że jeśli wynajmowane mieszkanie (dom, działka) należy do wspólnego majątku małżonków, to opłaty czynszowe są ich wspólnym przychodem. Wykazują go po połowie. Zarówno ustawa o PIT, jak i przepisy o ryczałcie pozwalają jednak na rozliczanie przychodu tylko przez jednego z małżonków.
Muszą poinformować o tym urząd. Ryczałtowcy powinni to zrobić do 20 stycznia (jeśli najem rozpoczyna się w trakcie roku – w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu). Małżonkowie rozliczający się według skali podatkowej zawiadomienie składają do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali pierwszy w danym roku przychód.
Przepisy mówią, że wybór takiego sposobu rozliczania obowiązuje za cały dany rok podatkowy. Wniosek z tego, że oświadczenie o samodzielnym rozliczaniu przychodów trzeba powtarzać co rok, nawet jeśli małżonkowie nie zmieniają zasad opodatkowania.
– To niepotrzebny i uciążliwy obowiązek, ale jego niewypełnienie może spowodować przykre skutki – ostrzega doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Załóżmy, że małżonkowie wynajmują mieszkanie i przychód opodatkowuje ryczałtem mąż. W tym roku zapomnieli złożyć oświadczenie w tej sprawie. Urząd skarbowy w związku z tym uznał, że oboje powinni wykazać przychód. Ponieważ opodatkował go w całości mąż, może wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Ale u żony powstanie zaległość podatkowa, którą musi uregulować wraz z odsetkami za zwłokę – tłumaczy.