Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy spierają się z fiskusem o opodatkowanie umów dożywocia. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że ustawa o PIT nie daje możliwości opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie takiej umowy. Do tej pory w orzecznictwie NSA dominował pogląd, że trzeba uiszczać daninę od niektórych takich transakcji.
Zbycie mieszkania
Kanwą sprawy była interpretacja podatkowa. We wniosku podatniczka wskazała, że w marcu 2001 r. nabyła prawo odrębnej własności nieruchomości (lokal mieszkalny). W marcu 2006 r. u notariusza przepisała mieszkanie na córkę i jej męża na podstawie umowy o dożywocie. Problem w tym, że zbycie lokalu nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. A odpłatne zbycie nieruchomości w takiej sytuacji zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT podlega opodatkowaniu. W konsekwencji fiskus wezwał podatniczkę do złożenia deklaracji. Kobieta postanowiła jednak formalnie go zapytać, czy rzeczywiście ciąży na niej obowiązek zapłacenia podatku.
Sama uważała, że po zbyciu lokalu na podstawie umowy dożywocia przed upływem pięciu lat od nabycia nie trzeba płacić PIT. Powołała się na korzystny dla podatnika wyrok sądu administracyjnego.
Ta argumentacja nie przekonała fiskusa. Jego wykładnia przepisów była jednoznaczna. Umowa o dożywocie, polegająca na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, to umowa wzajemna. W jej wyniku dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości. I gdy umowa zostaje zawarta przed upływem pięcioletniego terminu, podlega PIT.
Podatniczka nie zgadzała się z taką interpretacją przepisów. Zaskarżyła ją i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Ostatecznie stanowisko korzystne dla skarżącej potwierdził sąd kasacyjny.