Jak rozliczyć w CIT korektę dochodowości - wyrok NSA

Korekta dochodowości jest samodzielnym zdarzeniem gospodarczym i nie należy jej rozpatrywać w powiązaniu z pierwotnymi transakcjami.

Aktualizacja: 28.09.2020 08:53 Publikacja: 27.09.2020 00:01

Jak rozliczyć w CIT korektę dochodowości - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 sierpnia 2020 r. (II FSK 776/20).

Spółka o profilu produkcyjnym należy do międzynarodowej grupy działającej w ramach przyjętego modelu biznesowego, który cechuje się przeniesieniem funkcji zarządzania produkcją oraz sprzedażą na poziom spółki pełniącej funkcję podmiotu centralnego w stosunku do podmiotów produkcyjnych. W ramach wskazanego modelu, spółka pełni funkcję tzw. producenta kontraktowego, co w praktyce oznacza, że powinna w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą osiągać określony poziom zyskowności, odpowiedni dla pełnionej funkcji. Spółka prowadzi sprzedaż produktów wytworzonych we własnym zakładzie na rzecz wskazanej spółki centralnej, która następnie dystrybuuje je do klientów ostatecznych. Dopiero po zakończeniu roku i podsumowaniu kosztów i przychodów działalności podatnik ma możliwość określenia poziomu własnej dochodowości i porównania go do ustalonej wartości na poziomie zysku operacyjnego. Wobec tego strony stosują mechanizm ustalania dochodowości z uwzględnieniem korygowania wzajemnych rozliczeń, co stanowi jedną z przyczyn dokonywanych przez spółkę korekt.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt