Reklama
Rozwiń

Prokurator nie może domagać się przywilejów w PIT

Z istnieniem stosunku służbowego prokuratora wiąże się szereg przywilejów nieosiągalnych dla innych obywateli, ale są to przywileje przyznane prokuratorom aktami rangi ustawowej oraz aktami wykonawczymi do tych ustaw. Przywileje podatkowe do tej grupy nie należą.

Publikacja: 12.01.2015 10:30

Prokurator nie może domagać się przywilejów w PIT

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Tak napisał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w odpowiedzi z 15 grudnia 2014 r. (IBPBII/2/415-812/14/AK) na pytanie pewnego prokuratora, czy spłata pożyczki udzielonej przez Prokuraturę Apelacyjną jako pomoc finansowa na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pozwoli uchronić przed podatkiem zysk ze sprzedaży spadkowej nieruchomości.

Prokurator w sierpniu 2014 r. odziedziczył po ojcu udział w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Sprzedał go jeszcze w tym samym miesiącu. Chcąc uniknąć podatku od dochodu z tytułu sprzedaży dokonanej przed upływem pięciu lat od nabycia, podatnik zaplanował, że przeznaczy ten dochód na częściową spłatę pożyczki mieszkaniowej, której trzy lata wcześniej udzieliła mu Prokuratura Apelacyjna. Pożyczka była z kolei przeznaczona na spłacenie kredytu hipotecznego, który jeszcze wcześniej prokurator i jego małżonka zaciągnęli w banku na zakup domu jednorodzinnego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono