Ministerstwo Finansów udostępniło nową wersję aplikacji e-mikrofirma, która służy do wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego wraz z deklaracją VAT. I w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" poinformowało, że przesłanie ewidencji i deklaracji za październik na starych zasadach (czyli odrębnie) będzie nieskuteczne.

Przypomnijmy, że nowy Jednolity Plik Kontrolny, z dodatkowymi oznaczeniami towarów, usług i specjalnych procedur, trzeba złożyć, wraz z deklaracją VAT, do 25 listopada. Znajdą się w nim dane z październikowej sprzedaży i zakupów. Nowy plik ma dwa warianty. Dla przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie jest to JPK_V7M. Dla tych, co składają deklaracje kwartalnie: JPK_V7K. Oni za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału wypełniają tylko część ewidencyjną. Po jego zakończeniu opisują część ewidencyjną za trzeci miesiąc i deklaracyjną za cały kwartał.

Czytaj także: Firmy mają problemy z nowym JPK

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotowało dla przedsiębiorców bezpłatne narzędzia, które pomogą im sporządzić, podpisać i wysłać JPK z deklaracją. Między innymi nową wersję popularnej wśród drobnego biznesu aplikacji e-mikrofirma. Według danych resortu finansów z jej dotychczasowej wersji korzystało ponad 40 tys. podmiotów.

Aplikacja umożliwia wystawianie i zapisywanie faktur krajowych, stworzenie ewidencji VAT oraz wygenerowanie i wysyłanie plików JPK_V7M i JPK_V7K, a także JPK_FA. Korzystanie z niej wymaga dostępu do internetu. Do aplikacji będzie się można zalogować za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że narzędzie posiada funkcjonalność importu danych z poprzedniej wersji. Umożliwi to użytkownikom kontynuowanie pracy bez utraty dotychczas wprowadzonych do ewidencji danych.

Czy przedsiębiorca może złożyć JPK za październik poprzez dotychczasową wersję aplikacji e-mikrofirma i do tego osobno deklarację VAT?

„Począwszy od rozliczenia za październik, nie ma możliwości złożenia skutecznie deklaracji VAT w inny sposób niż łącznie z informacją o ewidencji w formie JPK_V7M lub JPK_V7K. Przesłanie w rozliczeniu za październik odrębnie informacji JPK_VAT przy wykorzystaniu dotychczasowej desktopowej wersji aplikacji e-mikrofirma oraz odrębnie deklaracji VAT-7 nie będzie skuteczne" – czytamy w odpowiedzi resortu.