Zdalna piecza nad chorym nie da preferencji podatkowej

Monitoring na odległość przy użyciu czujników zainstalowanych w domu i telefonie osoby starszej to nie opieka zwolniona z VAT.

Publikacja: 02.07.2015 07:30

Zdalna piecza nad chorym nie da preferencji podatkowej

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa w sporze o zakres zwolnienia dla usług opieki. Podkreślił przy tym, że oferowane przez podatnika świadczenia zdalnego monitorowania osób starszych i chorych są bardzo pożyteczne, jednak nie mieszczą się w pojęciu „opieka".

Chodziło o nowoczesną formę pieczy nad osobami w podeszłym wieku i przewlekle chorymi. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że oferuje usługę opieki, która jest świadczona m.in. w formie telefonu wraz z lokalizatorem oraz monitoringiem upadków, a także opieki domowej. Telefon wraz z lokalizatorem potrafi wykryć upadek podopiecznego i poinformować o tym całodobowe centrum monitoringu. Usługa opieki domowej polega zaś na obserwowaniu aktywności podopiecznego w miejscu jego zamieszkania. Do monitoringu wykorzystuje się wiele bezprzewodowych czujników montowanych w domu podopiecznego. Spółka zapytała, czy takie usługi korzystają ze zwolnienia z 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem