Chodzi o przepis art. 2a Ordynacji podatkowej, który wprowadza klauzulę generalną „in dubio pro tributario": niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara regulacja ta jest bardzo potrzebna, ale ma niejednoznaczny charakter, a to może powodować kłopoty z wykładnią w trakcie konkretnych postępowań podatkowych. Zdaniem RPO urzędnicy prowadzący takie postępowania powinni zostać przeszkoleni. Przydałyby się także odgórne zalecenia, jak stosować nowy przepis.
- Pozwoli to na wyeliminowanie sytuacji, w których organ podatkowy mimo istniejących wątpliwości podatnika odnośnie treści normy prawnej, może wykazywać, że wątpliwości te nie wystąpiły bądź może zaniechać ich ujawniania, nie chcąc narazić się na zarzut niedostatecznej dbałości o interes fiskalny państwa – pisał w październiku Adam Bodnar w wystąpieniu do ministra finansów Mateusza Szczurka.
Rzecznikowi odpowiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń. Przyznał, że ministerstwo podziela obawy RPO i jeszcze przed uchwaleniem ustawy sygnalizowało wątpliwości dotyczące użytych w art. 2a określeń nieprecyzyjnych. Mankamentów przepisu nie usunięto jednak w trakcie prac parlamentarnych nad nowelizacją Ordynacji podatkowej. W tej sytuacji ministerstwo liczy się z tym, że pojawią się rozbieżności w zastosowaniu przepisu art. 2a. - W takim przypadku minister finansów będzie musiał wydać interpretację ogólną – stwierdził wiceminister.
Uprzedzając fakty minister zwrócił się już o opinię na temat stosowania przepisu art. 2a do Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, która jest organem doradczym ministra finansów. Minister pyta Radę m.in. o kryteria oceny, czy wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego dają/nie dają się usunąć, bo ma zwrot ten ma charakter subiektywny i ocenny. Rada została także poproszona o wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie „korzyści podatnika". Niejasne jest bowiem, czy korzyść ma być identyfikowana według oczekiwań podatnika czy według oceny organu podatkowego. W tej kwestii zdania są podzielone. Minister oczekuje także, że Rada zidentyfikuje adresata przepisu art. 2a Ordynacji podatkowej i wyjaśni, czy dopuszczalne jest samodzielne stosowanie przez podatnika przepisu art. 2a przy samoobliczeniu podatku.
Opinia Rady ma zostać wydana do końca listopada br.