Twórca rozliczy przychód z praw majątkowych

Podatnik, który okazjonalnie sprzedaje swoje własne obrazy, a więc korzysta z praw autorskich, uzyskuje z tego tytułu przychody, które należy kwalifikować do źródła przychodów z praw majątkowych.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

Twórca rozliczy przychód z praw majątkowych

Foto: Adobe Stock

- Czytelniczka jest zatrudniona na umowę o pracę. Amatorsko zaczęła malować różnego rodzaju obrazy. Kilka z tych obrazów sprzedała w ostatnich miesiącach znajomym za symboliczne kwoty (100-200 zł). Czytelniczka maluje obrazy w warunkach domowych, w mieszkaniu, najczęściej po pracy, z różną częstotliwością, (czasem dwa, trzy obrazy miesięcznie, a czasem żadnego). Czytelniczka nie wyklucza możliwości sprzedaży kolejnych obrazów, jeżeli znajdą się chętni. Podejmowane przez czytelniczkę czynności związane ze sprzedażą obrazów swojego autorstwa mają wyłącznie charakter okazjonalny. Czytelniczka jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a jej obrazy stanowią przedmiot tego prawa. Z ewentualną sprzedażą obrazu nie wiąże się przeniesienie praw autorskich na nabywcę. Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychody uzyskane ze sprzedaży tych obrazów? – pyta czytelniczka.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży