Bez przelewu nie ma kosztu

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych można zaliczyć do podatkowych kosztów wtedy, kiedy pieniądze zostały przekazane na jego konto.

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Bez przelewu nie ma kosztu

Foto: Adobe Stock

Nie wystarczy samo naliczenie odpisu, firma rozliczy go w podatkowych kosztach dopiero po przelaniu pieniędzy na rachunek bankowy. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2024 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.191.2024.1.IM).

Wystąpił o nią przedsiębiorca działający w branży budowlanej. Konkretnie zajmuje się wykonywaniem posadzek. Prowadzi księgi rachunkowe, płaci podatek liniowy. W firmie ma zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W 2023 r. naliczył odpis wynoszący prawie 33 tys. zł. Pieniądze na rachunek bankowy funduszu przelał w 2024 r. Jak rozliczyć odpis? Kiedy jest kosztem uzyskania przychodów? Przedsiębiorca twierdzi, że w 2024 r. Wtedy bowiem wpłacił pieniądze na konto zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Gdzie uczą najlepszych prawników w Polsce? Ranking wydziałów prawa 2024
Podatki
Fiskus nie przejął się wyrokiem NSA. Sam przelew nie wystarczy
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Sądy i trybunały
Sąd Najwyższy: wybór „spośród sędziów" nie oznacza wyboru „przez sędziów"
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży