Doraźna pomoc dla kupców z Marywilskiej. Wypłaci ją ZUS

ZUS podał, że poszkodowanym w pożarze na Marywilskiej 44 przedsiębiorcom wypłaci jednorazowe, bezzwrotne wsparcie finansowe.

Publikacja: 22.05.2024 15:55

Pożar hali przy ul. Marywilskiej

Pożar hali przy ul. Marywilskiej

Foto: PAP/Leszek Szymański

W komunikacie ZUS czytamy, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z pożarem hali targowej przy ul. Marywilskiej 44 mogą ubiegać się o wsparcie już od jutra (23 maja 2024 r.) w w oddziale ZUS w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 25. 

Pomoc  obejmuje:

- jednorazowe, bezzwrotne wsparcie finansowe w wysokości 2000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu dla każdego przedsiębiorcy, który złoży o nie  wniosek

oraz 

- dofinansowanie z Urzędu Pracy m.st. Warszawy wynagrodzeń pracowników — do wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego przez trzy miesiące.

Aby uzyskać jednorazowe wsparcie z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, przedsiębiorca musi wypełnić formularz, załączając kopię umowy najmu w Kompleksie Handlowym Marywilska 44 bądź inny dokument, świadczący o tym, że  jest osobą poszkodowaną w pożarze, który strawił centrum handlowe. Wnioski mają być przyjmowane do 30 czerwca 2024 r. włącznie, a rozpoznawane niezwłocznie, zgodnie z kolejnością wpływu.

Poszkodowani przedsiębiorcy, którym po pożarze grozi utrata płynności finansowej, mogą wystąpić do ZUS-u o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty. Warunkiem udzielenia ulgi jest wystąpienie do ZUS z wnioskiem oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej.

Czytaj więcej

Kupcy z Marywilskiej średnio zainteresowani pomocą ZUS. Wiemy, ilu jej chciało

Co kupcom z Marywilskiej proponuje fiskus

Poszkodowani kupcy mogą także liczyć na pomoc fiskusa. Ministerstwo Finansów zachęca ich do złożenia wniosku  o rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M) lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z). We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi.

Przypomnijmy, że hala Kompleksu Handlowego przy ulicy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. Znajdowało się w niej ponad 1400 sklepów i punktów usługowych. Trwa śledztwo prokuratury, które ma wyjaśnić okoliczności i przyczyny pożaru.  

Czytaj więcej

Pożar na Marywilskiej: czy straty można zaliczyć do kosztów

W komunikacie ZUS czytamy, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z pożarem hali targowej przy ul. Marywilskiej 44 mogą ubiegać się o wsparcie już od jutra (23 maja 2024 r.) w w oddziale ZUS w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej 25. 

Pomoc  obejmuje:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąsiad zajrzy nam przez płot? Zmiany w prawie budowlanym i budowanie bliżej siebie
Sądy i trybunały
Izba Cywilna SN zbada pytania Ziobry o tryb korekty płci. Choć Bodnar je wycofał
W sądzie i w urzędzie
Sądy nie chcą nagrań z samochodowej kamerki. Jest propozycja
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Prawo pracy
Praca zdalna w odwrocie. Nowe przepisy nie pomogły
Prawo karne
Nie tylko Collegium Humanum. Rektorzy trzech uczelni zatrzymani przez CBA