Czego KSeF nie zmieni

Odpowiedź na pytanie, co zmieni wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur i jakich problemów wprowadzenie tego rozwiązania może nastręczyć podatnikom pojawia się często. Trudno natomiast znaleźć informacje, mówiące o tym co się nie zmienia lub nie zmieni w wyniku wejścia w życie obligatoryjnego KSeF.

Publikacja: 22.04.2024 04:30

Czego KSeF nie zmieni

Foto: Adobe Stock

W ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiło się wiele opracowań w zakresie Krajowego Systemu e-faktur (dalej KSeF). Bardzo dużo zostało napisane, co i w jakim zakresie zmieni się na gruncie VAT dla podatników po wprowadzeniu obligatoryjnego KSeF oraz jak powinni się oni przygotować do wdrożenia tego nowego rozwiązania w swoich organizacjach.

Jednocześnie po zawirowaniach z datą i formą wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów przedstawiło w ostatnim czasie nowe propozycje i kierunki zmian do KSeF. Niemniej ostateczna ich forma zarówno techniczna jak i formalna (pod kątem brzmienia przepisów ustawy o VAT) jaka zostanie implementowana w tym, kiedy KSeF wejdzie finalnie życie – nadal nie jest w stu procentach znana. Ta niepewność ma niestety przełożenie na procesy wdrożenia zmian pod kątem KSeF w organizacjach.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie