Opłaty śmieciowe pobierane przez dewelopera bez VAT

Od momentu odbioru lokalu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku do chwili przeniesienia własności na rzecz nabywcy, deweloper działa w charakterze właściciela budynku i powinien pobierać opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od przyszłych właścicieli bez VAT.

Publikacja: 19.02.2024 02:00

Opłaty śmieciowe pobierane przez dewelopera bez VAT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lipca 2023 r. (0114-KDIP4-2.4012.269.2023.1.AA).

Spółka z branży deweloperskiej będąca czynnym podatnikiem VAT wystąpiła do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma zamiar realizować projekty inwestycyjne polegające na budowie budynków wielorodzinnych. W ramach umów deweloperskich spółka zobowiązana będzie do wybudowania budynku, wyodrębnienia lokali mieszkalnych i przeniesienia praw własności oraz wszelkich niezbędnych praw do korzystania z lokali. Spółka wskazała ponadto, że odbiór lokalu może mieć miejsce najwcześniej po uzyskaniu ostatecznego pozwolenia na użytkowanie budynku i zapłaceniu przez nabywcę pełnej kwoty za lokal, ale jeszcze przed zawarciem umowy przeniesienia własności lokalu.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara