Ulga na robotyzację sposobem na obniżenie kosztów

Ulga na robotyzację w swym założeniu ma pomagać firmom w rozwoju efektywności produkcji, a tym samym dążyć do zwiększenia ich konkurencyjności zarówno na rynku krajowym i międzynarodowym. Ma ona na celu ułatwienie dostępu do wyspecjalizowanych urządzeń przemysłowych. Skierowana jest do przedsiębiorców, którzy nie dysponują budżetem pozwalającym na poniesienie znaczących nakładów inwestycyjnych. Dzięki jej zastosowaniu robotyzacja linii produkcyjnej, a tym samym zwiększenie jej wydajności, stanie się łatwiej dostępne dla większej liczby przedsiębiorstw.

Publikacja: 19.02.2024 02:00

Ulga na robotyzację sposobem na obniżenie kosztów

Foto: Adobe Stock

Ulga na robotyzację (jak wiele innych ulg podatkowych) została wprowadzona przepisami Polskiego Ładu. Ulgę uregulowano kolejno w art. 38eb ustawy o CIT oraz 52jb ustawy o PIT. Zgodnie z brzmieniem powołanych przepisów podatnik, który uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 (podstawa opodatkowania z uwzględnieniem przysługujących odliczeń), kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność