Od 1 lipca 2024 r. e-platformy przekażą skarbówce dane użytkowników

Polskie przepisy o raportowaniu przez e-platformy użytkowników handlujących w sieci mają wejść w drugiej połowie roku, ale do fiskusa trafią dane za 2023 r. oraz cały 2024 r. Co implementacja dyrektywy DAC7 oznacza dla sprzedających na Vinted, OLX czy Allegro?

Aktualizacja: 06.03.2024 13:18 Publikacja: 14.02.2024 07:24

Od 1 lipca 2024 r. e-platformy przekażą skarbówce dane użytkowników

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy dotyczącej wymiany informacji podatkowych z innymi państwami. To spóźniona implementacja tzw. dyrektywy DAC7, która wprowadza mechanizmy ograniczające szarą strefę w handlu internetowym i zapobiegające nadużyciom podatkowym. Prace nad nią zaczęły się w poprzedniej kadencji Sejmu, ale nie zostały dokończone, i problemem musiał zająć się nowy rząd.

Dyrektywa DAC7. Co będzie objęte raportowaniem

Zgodnie z przewidywaniami obecny resort finansów zaplanował, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r., ale raportowanie obejmie dane o użytkownikach platform za okres od 2023 r. A obowiązki sprawozdawcze mają zostać nałożone nie tylko na operatorów platform z UE.

Na liście czynności, które będą objęte raportowaniem, są – tak jak dotychczas – cztery kategorie. To wykonywane za wynagrodzeniem:

– udostępnianie nieruchomości, udziału w nich lub ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, np. garaży,

– usługi świadczone osobiście,

– sprzedaż towarów,

– udostępnienie środka transportu, np. najem aut.

Raportowaniem nie będą objęte osoby, którym operator umożliwił w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, a łączne wynagrodzenie wypłacone lub uznane w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro.

Jak podkreśla Konrad Kurpiewski, radca prawny, doradca podatkowy PwC Polska, nowe przepisy znajdą zastosowanie także do podmiotów, które w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. spełniały warunki ich uznania za raportującego operatora platformy.

– Przy czym, w świetle projektu, do 31 grudnia 2024 r. powinny one dokonać procedur należytej staranności sprzedawców, którzy w tym okresie byli zarejestrowani na platformie, a do 31 stycznia 2025 r. procedur sprawozdawczych czynności, których wykonanie umożliwiły w tym okresie sprzedawcom podlegającym raportowaniu – zauważa Konrad Kurpiewski.

Etap legislacyjny: Komitet Stały RM

Czytaj więcej

Sprzedajesz na Vinted, OLX i Allegro? Twoje dane trafią do urzędu skarbowego
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność