Kontrakt managerski w 2024 roku. Czy to dobre rozwiązanie?

Kontrakt managerski nie daje zbyt dużych profitów jeśli chodzi o kwestie podatkowe, a jego nieprzemyślana konstrukcja może powodować, że ryzyko w podatku dochodowym i VAT wzrośnie.

Publikacja: 26.01.2024 02:00

Kontrakt managerski w 2024 roku. Czy to dobre rozwiązanie?

Foto: Adobe Stock

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, w wielu firmach, pojawia się konieczność powierzenia zarządzania całą firmą lub jej poszczególnym działami profesjonalnemu managerowi. Jest to nieodzowne do utrzymania pozycji na rynku, ale też wykorzystania potencjału firmy i jej personelu. W związku z tym pojawia się pytanie: jaka forma prawna będzie najlepsza, najbardziej opłacalna. Czy z managerem należałoby zawrzeć umowę o pracę, czy raczej powierzyć mu obowiązki na podstawie umowy o świadczenie usług doradczych w ramach działalności gospodarczej (relacja B2B)? A może rozwiązaniem będzie kontrakt managerski? To rozwiązanie było swego czasu dość popularne, jednak w ostatnich czasach wydaje się tracić na znaczeniu.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a