Kup komputer albo lekarstwa, zapłacisz mniej fiskusowi

Niepełnosprawni oraz rodzina, która ich utrzymuje, mogą odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację i ułatwianie życia. Dzięki temu zapłacą mniej fiskusowi.

Publikacja: 08.12.2023 03:00

Kup komputer albo lekarstwa, zapłacisz mniej fiskusowi

Foto: AdobeStock

Prawie 1,4 mln osób korzysta z ulgi rehabilitacyjnej. Co mogą jeszcze zrobić w grudniu, żeby pomniejszyć tegoroczny dochód i zapłacić niższy podatek?

Jakie wydatki objęte ulgą rehabilitacyjną

Katalog wydatków premiowanych ulgą jest bardzo szeroki. Znajdziemy go w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Są tam m.in. zakupy, naprawa lub najem „indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”. W niedawnej interpretacji fiskus potwierdził, że może to być np. zegarek, telefon, komputer i fotel do pracy zdalnej. Przyznał, że wymienione rzeczy są dopasowane do potrzeb niepełnosprawnego i ułatwiają mu życie. Zegarek monitoruje tętno i ciśnienie. Przygotowany na zamówienie komputer umożliwia pracę mimo wady wzroku (ma funkcje powiększenia ekranu, lupy, audiodeskrypcji). Telefon komórkowy posiada odpowiednio duży ekran, ma też aplikacje pozwalające śledzić stan zdrowia. Fotel zapewnia właściwą postawę ciała i odciąża uszkodzony kręgosłup. Wydatki można odliczyć od dochodu – przyznała skarbówka.

Czytaj więcej

Najem sprzętu do rehabilitacji z ulgą podatkową

W innych interpretacjach fiskus zgodził się na rozliczenie zakupów bieżni mechanicznej, jonizatora powietrza czy drukarki komputerowej. Odliczymy też wydatki na protezy, gorsety, wózki inwalidzkie czy balkoniki. To wszystko rzeczy, które możemy nabyć (albo wypożyczyć) jeszcze w grudniu i skorzystać z ulgi w zeznaniu za 2023 r.

Odliczyć można też wydatki na remonty, a konkretnie „adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”. W jednej z interpretacji urzędnicy potwierdzili, że potrzeby niepełnosprawnych dzieci zaspokaja nowoczesny system ogrzewania. Ojciec, który je utrzymuje, może więc obniżyć dochód o koszty zakupu nowego pieca. Fiskus zgadza się też na ulgę na montaż uchwytów w łazience czy instalację umywalki bez nogi umożliwiającej swobodne podjechanie wózkiem.

Odpisać można także wydatki na zalecone przez lekarza specjalistę leki. Ale tylko powyżej 100 zł miesięcznie. Jeśli więc w grudniu kupimy lekarstwa za 300 zł, dochód za 2023 r. pomniejszymy o 200 zł.

Kolejny punkt w katalogu odliczeń – wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne. Limit wynosi 2280 zł rocznie.

Ulga jest też na zabiegi rehabilitacyjne. Można także wykupić turnus rehabilitacyjny albo pobyt w sanatorium.

Co jest potrzebne żeby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Do odliczenia potrzebny jest dowód poniesienia wydatku. Czyli dokument, na którym są dane sprzedawcy i kupującego, informacja o towarze bądź usłudze oraz cena. Najczęściej jest to faktura, ale może też być rachunek albo umowa sprzedaży. Niektórych wydatków nie trzeba dokumentować, np. na przewodnika osoby niewidomej.

Prawie 1,4 mln osób korzysta z ulgi rehabilitacyjnej. Co mogą jeszcze zrobić w grudniu, żeby pomniejszyć tegoroczny dochód i zapłacić niższy podatek?

Jakie wydatki objęte ulgą rehabilitacyjną

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony