Spółka z o.o. spółka komandytowa? To już się nie opłaca

Jeżeli działalność prowadzona przez spółkę z o.o. spółkę komandytową nie jest ryzykowna, można zreorganizować ją do zwykłej spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie osoba fizyczna. To najszybsza i najprostsza forma reorganizacji, choć sposobów na zmianę wspólnika będącego komplementariuszem jest wiele.

Publikacja: 24.11.2023 02:00

Spółka z o.o. spółka komandytowa? To już się nie opłaca

Foto: Adobe Stock

Od zawsze jednym z częściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców było: jaka forma działalności gospodarczej będzie najkorzystniejsza? Przez długi czas to spółka z o.o. komandytowa była jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Ta forma spółki łączyła w sobie z  jednej strony korzystne opodatkowanie a z drugiej ograniczoną odpowiedzialność wspólników tej spółki. Przedsiębiorcy wykorzystywali w strukturze spółki spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która pełniła funkcję komplementariusza. Mimo że w 2021 roku zaszły istotne zmiany w prawie, dotyczące bezpośrednio spółki komandytowej, które sprawiły, że ta forma działalności przestała być tak opłacalna jak kiedyś, na rynku wciąż funkcjonuje bardzo wiele spółek z o.o. komandytowych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność