Spółka z o.o. spółka komandytowa? To już się nie opłaca

Jeżeli działalność prowadzona przez spółkę z o.o. spółkę komandytową nie jest ryzykowna, można zreorganizować ją do zwykłej spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie osoba fizyczna. To najszybsza i najprostsza forma reorganizacji, choć sposobów na zmianę wspólnika będącego komplementariuszem jest wiele.

Publikacja: 24.11.2023 02:00

Spółka z o.o. spółka komandytowa? To już się nie opłaca

Foto: Adobe Stock

Od zawsze jednym z częściej zadawanych pytań przez przedsiębiorców było: jaka forma działalności gospodarczej będzie najkorzystniejsza? Przez długi czas to spółka z o.o. komandytowa była jedną z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej. Ta forma spółki łączyła w sobie z  jednej strony korzystne opodatkowanie a z drugiej ograniczoną odpowiedzialność wspólników tej spółki. Przedsiębiorcy wykorzystywali w strukturze spółki spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która pełniła funkcję komplementariusza. Mimo że w 2021 roku zaszły istotne zmiany w prawie, dotyczące bezpośrednio spółki komandytowej, które sprawiły, że ta forma działalności przestała być tak opłacalna jak kiedyś, na rynku wciąż funkcjonuje bardzo wiele spółek z o.o. komandytowych.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?