Skarbówka: zachowek od macochy jest zwolniony z podatku

Pominięty w testamencie syn może domagać się od macochy zachowku. Nie musi płacić od niego podatku od spadków i darowizn.

Publikacja: 10.10.2023 14:33

Skarbówka: zachowek od macochy jest zwolniony z podatku

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, któremu kilka miesięcy temu zmarł ojciec. Był jego synem z pierwszego małżeństwa. W testamencie ojciec zapisał wszystko swojej drugiej żonie. Są to nieruchomości, rzeczy ruchome oraz pieniądze.

Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn?

Mężczyzna wyliczył, że jego ustawowy udział w spadku wynosi 1/4. Zachowek to 1/8 spadku. Zwrócił się do macochy o jego pokrycie. Nie dysponuje ona wystarczającą kwotą, zaproponowała więc pasierbowi, że przeniesie na niego prawo własności nieruchomości wchodzącej w skład spadku. Będzie to umowa datio in solutum przewidziana w art. 453 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.

Możliwe jest też, że macocha spłaci częściowo pasierba środkami pieniężnymi. Ewentualnie przekaże mu jakieś ruchomości.

Czy mężczyzna będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn? Twierdzi, że nie. Powołuje się na art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jego zdaniem, przepis ten pozwala na zwolnienie z daniny rzeczy bądź praw majątkowych nabytych tytułem zachowku przez wstępnych (czyli m.in. dzieci), pod warunkiem zgłoszenia ich do urzędu skarbowego.

Czytaj więcej

Ważny wyrok NSA ws. podatku od zachowku

Ulga z ustawy o podatku od spadków i darowizn

Co na to fiskus? Przypomniał, że dla zastosowania ulgi z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn należy zbadać relacje (pokrewieństwo) pomiędzy spadkodawcą a uprawnionym do zachowku. W rozpatrywanej sprawie prawo do rekompensaty ma syn (zstępny). Jest to osoba wymieniona w art. 4a ustawy. Może więc skorzystać z preferencji.

„Otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku, czy też zamiast środków pieniężnych udziału w nieruchomości lub ruchomości w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania, będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania” – czytamy w interpretacji.

Skarbówka przypomniała też, że przy nabyciu tytułem zachowku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia. Natomiast warunkiem zwolnienia z art. 4a ustawy jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w urzędzie skarbowym (na formularzu SD-Z2) w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, chyba że ich wartość (sumujemy nabycia z pięciu lat) nie przekracza 36 120 zł.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.4015.165.2023.1.JS

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, któremu kilka miesięcy temu zmarł ojciec. Był jego synem z pierwszego małżeństwa. W testamencie ojciec zapisał wszystko swojej drugiej żonie. Są to nieruchomości, rzeczy ruchome oraz pieniądze.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?