Dojazdy do pracy na rachunek fiskusa

Wydatki na bilety i noclegi pracowników zdalnych, którzy są co pewien czas wzywani do biura, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 04.09.2023 02:00

Dojazdy do pracy na rachunek fiskusa

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010.269.2023.2.KW).

Wystąpiła o nią spółka z o.o. z branży informatycznej. Zatrudnia pracowników, którzy działają w systemie hybrydowym. Zasady tego systemu są określone w regulaminie. Wynika z niego, że praca jest wykonywana głównie w formie zdalnej. Jeśli jednak zażyczy sobie tego dyrektor zarządzający, to informatycy muszą zjawić się w biurze (np. na spotkanie z kontrahentem czy szkolenie). Dojeżdżają z różnych części Polski i na różne sposoby – samochodem, pociągiem, autobusem, niektórzy przylatują nawet samolotem. Spółka zwraca im wydatki. Płaci też za przejazdy taksówką, a także noclegi (jeżeli pracownicy muszą zostać dłużej w biurze). Podkreśla, że dojazdy do biura nie są podróżą służbową, o której mówi kodeks pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt