Dojazdy do pracy na rachunek fiskusa

Wydatki na bilety i noclegi pracowników zdalnych, którzy są co pewien czas wzywani do biura, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 04.09.2023 02:00

Dojazdy do pracy na rachunek fiskusa

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010.269.2023.2.KW).

Wystąpiła o nią spółka z o.o. z branży informatycznej. Zatrudnia pracowników, którzy działają w systemie hybrydowym. Zasady tego systemu są określone w regulaminie. Wynika z niego, że praca jest wykonywana głównie w formie zdalnej. Jeśli jednak zażyczy sobie tego dyrektor zarządzający, to informatycy muszą zjawić się w biurze (np. na spotkanie z kontrahentem czy szkolenie). Dojeżdżają z różnych części Polski i na różne sposoby – samochodem, pociągiem, autobusem, niektórzy przylatują nawet samolotem. Spółka zwraca im wydatki. Płaci też za przejazdy taksówką, a także noclegi (jeżeli pracownicy muszą zostać dłużej w biurze). Podkreśla, że dojazdy do biura nie są podróżą służbową, o której mówi kodeks pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności