Żeby pracodawca mógł stosować ulgę podatkową, pracodawca musi złożyć oświadczcenie

Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z pracy na etacie lub z umowy zlecenia zawartej z firmą, to aby pracodawca lub zleceniodawca mógł stosować ulgę, podatnik powinien złożyć stosowne oświadczenie.

Publikacja: 19.06.2023 02:00

Żeby pracodawca mógł stosować ulgę podatkową, pracodawca musi złożyć oświadczcenie

Foto: Adobe Stock

Nie ma urzędowego wzoru oświadczenia (podatnik może sam je zredagować lub skorzystać z przykładowego wzoru zawartego w „Przewodniku dla podatnika PIT-0 Ulga dla rodzin 4+” (zob. https://www.podatki.gov.pl/media/9043/np_przewodnik_pit-0_ulga_dla_rodzin_4-_2023.pdf).

Podatnik powinien złożyć oświadczenie na piśmie. W oświadczeniu podatnik informuje, że spełnia warunki do zastosowania tej ulgi. Jeżeli podatnik przestanie spełniać warunki uprawniające do stosowania ulgi (np. jedno z czworga dzieci, pełnoletnie, uzyskało w roku podatkowym z pracy na etacie dochody powyżej określonego w ustawie limitu, tj. dwunastokrotności renty socjalnej obowiązującej w grudniu roku podatkowego), to ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji pracodawca przestanie stosować tę ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?