W ubiegłym roku musiałam sprzedać mieszkanie po babci. Od jego nabycia minęły tylko trzy lata, więc muszę zapłacić podatek. Czy zyski mam wykazać w moim PIT-37 i czy będę mogła przekazać 1 proc.?
Osoba, która rozlicza podatek od sprzedaży nieruchomości, musi wybrać specjalny formularz przeznaczony do wykazania tego rodzaju przychodów. Jest to PIT-39, czyli druk dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali opodatkowane przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Dlatego podatnik, który pracuje na etacie i sprzedał mieszkanie przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia, musi wypełnić dwa formularze: PIT-37 i PIT-39. W obu można przekazać 1 proc. PIT na działalność pożytku publicznego.
W grudniu 2015 r. podpisałem umowę zbycia udziałów w spółce. Pieniądze za nie dostałem dopiero w lutym tego roku. Za jaki rok mam rozliczyć tego rodzaju transakcję?
Najważniejsza dla odpowiedzi na to pytanie jest treść umowy sprzedaży udziałów. Przychód podatkowy powstaje bowiem w dacie należności świadczenia, tj. w dacie, w której były wspólnik spółki może dochodzić zapłaty ceny za udziały. Przepisy podatkowe stanowią, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest należny, chociażby nie został faktycznie otrzymany, przychód z odpłatnego zbycia udziałów. Innymi słowy, przychód powstanie w dniu, w którym ma zostać zapłacona cena za udziały. Jeżeli strony umowy przyjęły, że datą zapłaty (bez względu na fakt jej uiszczenia) ma być jeszcze 2015 r., to rozliczenie podatkowe transakcji powinno nastąpić w zeznaniu za ten rok. Jeśli jednak przewidziały późniejszy termin rozliczenia (np. 2016 r.), to rozliczenie dochodu nastąpi w zeznaniu za 2016 r.
Michał Grzywacz - doradca podatkowy, radca prawny, wspólnik w kancelarii Grzywacz-Zawada