Każdy już może sobie policzyć, o ile wzrośnie albo spadnie jego lipcowa pensja. Ministerstwo Finansów udostępniło bowiem kalkulator wynagrodzeń uwzględniający nowelizację Polskiego Ładu. Uprzedza, że niektórzy mogą być niemile zaskoczeni niższymi wypłatami. Pocieszając, że straty odrobią w zeznaniach rocznych.

Przypomnijmy, że nowelizacja Polskiego Ładu obowiązuje od 1 lipca. Zmiany, które decydują o wysokości naszej pensji, to:

– obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc.,

– uchylenie obowiązku przeliczania zaliczek na podatek według przepisów z 2022 r. i 2021 r. (tzw. rolowanie zaliczek) i stosowania korzystniejszych dla pracownika,

– likwidacja ulgi dla klasy średniej.

Czytaj więcej

Od lipca niższy PIT, kto dostanie więcej na konto? Mamy wyliczenia

Kalkulator skarbówki

Jak to wpłynie na wynagrodzenia? Spójrzmy na przykłady z kalkulatora. Przy etacie zakładamy, że pracownik złożył PIT-2 (oświadczenie upoważniające pracodawcę do stosowania kwoty zmniejszającej podatek), ma standardowe koszty, nie uczestniczy w PPK, miał rolowane zaliczki i korzystał ewentualnie (jeśli mu przysługiwała) z ulgi dla klasy średniej. Przy pensji 6 tys. zł brutto przelew w lipcu (i do końca roku) będzie większy o 101 zł niż w czerwcu. Porównując 2022 r. z 2021 r., pracownik zyska 1217 zł.

Osoba mająca wynagrodzenie w kwocie 7 tys. zł w lipcu dostanie na rękę 77 zł więcej. Podobnie w następnych miesiącach. Rocznie zyska 932 zł.

Przy 10 tys. zł korzyść w lipcu wyniesie tylko 7 zł. Za to w całym roku, w stosunku do poprzedniego, aż 2520 zł.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Kto dostanie w lipcu mniejszą pensję? Ministerstwo Finansów informuje, że ta „przyjemność” może spotkać etatowców, którzy mają miesięczne zarobki do 12,8 tys. zł brutto i nie złożyli oświadczenia PIT-2. Podobnie będzie u tych, którzy złożyli PIT-2 i mają zarobki od 10,3 do 12,8 tys. zł brutto. Faktycznie, z kalkulatora wynika, że przykładowo osoba z wynagrodzeniem 11 tys. zł w lipcu (i kolejnych miesiącach) dostanie 17 zł mniej. Ale przy rozliczeniu całego roku w porównaniu z 2021 r. zyskuje 3920 zł.

Kto jeszcze w lipcu może dostać mniej niż w czerwcu? –  Zleceniobiorcy zarabiający do 12,8 tys. zł miesięcznie – informuje resort finansów.

Oto przykłady (zakładamy w nich, że zleceniobiorcy mieli w poprzednich miesiącach rolowane zaliczki). Osoba, która ma 4 tys. zł brutto, w lipcu (i w następnych miesiącach) dostanie 129 zł mniej niż w czerwcu. W zeznaniu rocznym będzie jednak, w stosunku do przepisów z 2021 r., 1522 zł do przodu. Ten, co ma 6 tys. zł, do końca roku będzie dostawał na rękę o 194 zł mniej. Ale w porównaniu z rozliczeniami z 2021 r. w sumie zyska 745 zł.

Osoba, która dostaje ze zlecenia 8 tys. zł, w lipcu i kolejnych miesiącach otrzyma 259 zł mniej. W rozliczeniu całego 2022 r. – i tu niespodzianka – straci 32 zł w stosunku do 2021 r. Ale już zleceniobiorca dostający 14 tys. zł brutto w lipcu otrzyma 483 zł więcej, a w całym roku zyska 2591 zł.

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: Jak od lipca zmienia się pensja? Jest kalkulator wynagrodzeń

Pierwsze listy płac

– Zrobiliśmy już pierwsze lipcowe listy płac. Wynika z nich, że zleceniobiorcy, którzy wcześniej mieli rolowane zaliczki, dostaną mniej na rękę niż w czerwcu. Etatowcy z reguły zyskają. Różnice między czerwcową a lipcową pensją zależą głównie od tego, czy w pierwszej połowie roku mieli rolowane zaliczki – tłumaczy Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting.

– Zakładam, że zgodnie z tym, co twierdzi Ministerstwo Finansów, osoby mające teraz wyższe zaliczki na PIT i przez to mniejszą wypłatę, w zeznaniu rocznym odzyskają nadpłacony podatek – dodaje ekspertka.

Resort finansów przestrzega też, że na nowelizacji Polskiego Ładu przejściowo mogą stracić ci, którzy mają wiele źródeł dochodów. Przykładowo zatrudnieni na więcej niż jednym etacie czy pracownicy mający dodatkowe zlecenia. Przyczyn strat jest kilka, między innymi takie, że kwotę wolną można stosować tylko u  jednego płatnika oraz potrącanie od każdej umowy składki zdrowotnej, której nie wolno odliczyć. W zeznaniu rocznym mają jednak już odczuć korzyści.

– Dzięki nowelizacji w rozliczeniu rocznym większość podatników zyskuje zarówno w stosunku do 2021 r., jak i w odniesieniu do zasad wprowadzonych w styczniu 2022 r. – podsumowuje Ministerstwo Finansów.

Za czerwiec w lipcu

Kodeks pracy pozwala przekazać wynagrodzenie za dany miesiąc w ciągu pierwszych 10 dni następnego. Jeśli pracodawca tak robi, pensję za czerwiec przelaną w lipcu rozliczy już zgodnie z nowymi zasadami. Stosujemy bowiem przepisy obowiązujące w momencie przekazania wynagrodzenia. Pracodawca musi więc posłużyć się nową skalą podatkową. Oprócz niższej stawki PIT w pierwszym progu (12 proc.) mamy w niej też nową kwotę zmniejszającą podatek (3,6 tys. zł). Przy obliczaniu pracowniczych wynagrodzeń pracodawcy odliczają 1/12 tej kwoty, czyli 300 zł (oczywiście wtedy, gdy zatrudniony złożył PIT-2). Będzie możliwość dzielenia jej na dwa bądź trzy zakłady pracy, ale ta zmiana ma wejść dopiero w przyszłym roku. Podobnie jak odliczanie kwoty zmniejszającej podatek zleceniobiorcom.

Obniżka PIT weszła 1 lipca, ale jest na cały rok. W zeznaniu rocznym pracownik czy zleceniobiorca zapłaci więc 12 proc. PIT od dochodu do 120 tys. zł (powyżej podatek wynosi 32 proc.). Bez zmian pozostaje kwota wolna od PIT – 30 tys. zł dochodu rocznie.