Od piątku 1 lipca zaczęły obowiązywać poprawione przepisy Polskiego Ładu i tym samym kolejne zmiany w opodatkowaniu dochodów z pracy. Będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za cały 2022 r.

Najważniejsza zmiana jest taka, że osoby, które płaciły 17 proc. PIT, teraz zapłacą 12 proc. Niższa stawka będzie miała zastosowanie tylko u tych podatników, których dochody w 2022 r. będą wyższe niż 30 tys. zł, ale nie przekroczą 120 tys. zł. Osoby które w 2022 roku zarobią do 30 tys. zł, w ogóle nie zapłacą podatku. Natomiast dochody powyżej 120 tys. zł są opodatkowane nadal 32-proc. stawką PIT.

Co więcej - nowa skala podatkowa obejmie również dochody osiągnięte od 1 stycznia do 30 czerwca. Ale ewentualną korzyść za pierwszą połowę roku zobaczymy na koncie dopiero po złożeniu rocznego PIT za 2022 r, czyli w 2023 r.

Z niższej 12-proc. stawki będą mogli skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, czyli pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób.

A skąd w skali 30 tys. zł? To tegoroczna kwota wolna od podatku. Ona nie zmienia się 1 lipca.

Wraz z nową kwotą wolną od podatku modyfikacji uległa również wysokość kwota zmniejszająca podatek, która jest iloczynek kwoty wolnej i stawki podatku: 30 000 x 17 proc. = 5100 zł. Konsekwencją obniżki PIT do 12 proc. będzie zatem obniżka kwoty zmniejszającej podatek: 30 000 x 12 proc. = 3600 zł. Dzieląc tę ostatnią kwotę przez 12 otrzymujemy wysokość miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek tj. 300 zł. Tyle od lipca pracodawca ma obowiązek odliczać przy wyliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy pracownika, który złożył oświadczenie na formularzu PIT-2.

Czytaj więcej

Polski Ład 2.0: najważniejsze zmiany dla Kowalskich od 1 lipca

Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny kalkulator wynagrodzeń. Przedstawia on poglądowo uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne w teoretycznym modelu z 2021 r. oraz 2022 r. Dzięki niemu podatnik ma możliwość porównania wynagrodzenia na rękę w oparciu o przepisy obowiązujące w 2021 roku oraz łącznie po reformach wprowadzonych w 2022 roku.

Udostępnianie kalkulatora zostało rozłożone na pięć faz. W I fazie, zaplanowanej na 1 lipca, kalkulator miał objąć umowy o pracę i umowy zlecenia. Narzędzie jest już dostępne na stronie podatki.gov.pl/niskiepodatki

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

II faza została zaplanowana na 8 lipca. Wówczas dołączona zostanie funkcjonalność pozwalająca liczyć wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia. W III fazie, zaplanowanej na 15 lipca, kalkulator będzie wyliczał wysokość emerytur oraz rent netto a także przypadki współwystępowania umów (o pracę, zlecenia) z emeryturą/rentą. IV faza to uwzględnienie wspólnego rozliczenia rocznego z małżonkiem. Zaplanowano ją na 22 lipca. W V ostatniej już fazie, kalkulator stanie się narzędziem przydatnym dla przedsiębiorców. Tę fazę zaplanowano na 5 sierpnia br.

Resort finansów zaznacza, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie - dodaje MF.

Czytaj więcej

Od lipca niższy PIT, kto dostanie więcej na konto? Mamy wyliczenia