Kończą się prace nad korektą Polskiego Ładu. Na posiedzeniu rozpoczynającym się 8 czerwca Senat ma się zająć poprawkami zgłoszonymi przez Komisję Budżetu i Finansów Państwa.

Rekomenduje ona zmianę zasad rozliczenia samotnych rodziców. Przypomnijmy, że obowiązujący od 1 stycznia br. Polski Ład zlikwidował możliwość składania wspólnego zeznania z dzieckiem, dając za to odpis od podatku (1,5 tys. zł). Nowelizacja Polskiego Ładu ma przywrócić wspólne rozliczenie. Ale na trochę innych zasadach. Większą ulgę mają mieć osoby wychowujące dziecko z niepełnosprawnością. Jak jednak zapewniała na naszych łamach Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej („Rzeczpospolita” z 29 maja br.), na zmianach zyskają też inni samotni rodzice. Przede wszystkim dlatego, że Polski Ład podniósł kwotę dochodu wolnego od podatku do 30 tys. zł rocznie. Senacka komisja uznała jednak, że zasady preferencji powinny być jednakowe dla wszystkich samotnych rodziców, nie tylko tych, którzy mają dziecko z niepełnosprawnością.

Czytaj więcej

Były wiceminister finansów: Nie żałuję udziału w Polskim Ładzie

Inna poprawka dotyczy odpisu na organizacje pożytku publicznego. Przypomnijmy, że w zeznaniu rocznym można przekazać im 1 proc. swojego podatku. Organizacje obawiają się, że w związku z podniesieniem kwoty wolnej oraz obniżką PIT w pierwszym progu skali ich wpływy z 1 proc. znacznie zmaleją. I ucierpią na tym osoby, którym pomagają. Nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza dla nich rekompensatę, organizacje twierdzą jednak, że będzie przyznawana uznaniowo i nie pokryje strat. Zdaniem komisji niezbędne jest podwyższenie podatkowego odpisu do 1,5 proc.

Kolejna zmiana wiąże się z zasadami liczenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Senacka komisja chce, aby przedsiębiorcy mogli ją pomniejszać o ulgę na złe długi oraz straty z poprzednich lat.

Senatorowie z komisji proponują też, aby skarbówka sprawdzała, czy nie należy zwrócić podatku nie tylko tym, którzy byli uprawnieni do ulgi dla klasy średniej i stracą na zmianach, ale wszystkim mającym w 2022 r. przychody do 153 600 zł.

Zmiany w Polskim Ładzie mają wejść w życie 1 lipca br. Obniżony do 12 proc. PIT będzie można jednak zastosować przy rozliczaniu dochodów z całego roku.

Czytaj więcej

Rząd naprawia Polski Ład. PIT obniżony do 12 proc.