Reklama
Rozwiń

Większa ulga dla samotnych rodziców i odpis na dobroczynność

Senacka komisja chce wprowadzić do nowelizacji Polskiego Ładu poprawki korzystne dla osób wychowujących samodzielnie dzieci oraz dla organizacji pożytku publicznego.

Publikacja: 05.06.2022 19:32

Większa ulga dla samotnych rodziców i odpis na dobroczynność

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Kończą się prace nad korektą Polskiego Ładu. Na posiedzeniu rozpoczynającym się 8 czerwca Senat ma się zająć poprawkami zgłoszonymi przez Komisję Budżetu i Finansów Państwa.

Rekomenduje ona zmianę zasad rozliczenia samotnych rodziców. Przypomnijmy, że obowiązujący od 1 stycznia br. Polski Ład zlikwidował możliwość składania wspólnego zeznania z dzieckiem, dając za to odpis od podatku (1,5 tys. zł). Nowelizacja Polskiego Ładu ma przywrócić wspólne rozliczenie. Ale na trochę innych zasadach. Większą ulgę mają mieć osoby wychowujące dziecko z niepełnosprawnością. Jak jednak zapewniała na naszych łamach Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej („Rzeczpospolita” z 29 maja br.), na zmianach zyskają też inni samotni rodzice. Przede wszystkim dlatego, że Polski Ład podniósł kwotę dochodu wolnego od podatku do 30 tys. zł rocznie. Senacka komisja uznała jednak, że zasady preferencji powinny być jednakowe dla wszystkich samotnych rodziców, nie tylko tych, którzy mają dziecko z niepełnosprawnością.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono