Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki mówił, że przyjęty projekt to odpowiedź na destabilizację społeczno-gospodarczą spowodowaną wojną w Ukrainie i pandemią.

W piątek 22 kwietnia rząd przyjął projekt nowelizacji Polskiego Ładu. Główna zmiana to obniżka PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. Ma wejść 1 lipca br. i dotyczy osób, które rozliczają się według skali, przede wszystkim pracowników i przedsiębiorców. Jednocześnie zostaje wysoka kwota wolna – 30 tys. zł – oraz próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł dochodu rocznie (powyżej jest 32 proc. PIT).

W nowelizacji są też inne nowości, ważne zwłaszcza dla prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli po obniżce PIT okaże się, że skala jest lepsza niż ryczałt albo liniówka, będą mogli zmienić formę rozliczeń. Możliwości są dwie. Pierwsza: przejście z ryczałtu na skalę już w lipcu. Druga: zmiana formy opodatkowania po zakończeniu roku, z ryczałtu albo liniowego PIT na skalę.

Czytaj więcej

Rząd łata Polski Ład. Zyskają zarabiający do 18 tysięcy, stracą samorządy

W projekcie jest także ulga na składkę zdrowotną. Skorzystają z niej przedsiębiorcy na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Ci pierwsi (jest ich około 700 tysięcy) odliczą składkę zdrowotną od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące (jest to najczęściej najbliższa rodzina). Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana).

Inaczej ulga ma wyglądać u przedsiębiorców na ryczałcie (w tej formie rozlicza się około 600 tysięcy osób). Oni odliczą od przychodu połowę składki. Także płaconej za osoby współpracujące. Natomiast kartowicze (jest ich 100 tysięcy) obniżą podatek o 19 proc. składki.

Nie będzie już ulgi dla klasy średniej, czyli skomplikowanego odpisu od dochodu, który, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, miał zrekompensować straty w składce zdrowotnej (jeszcze w zeszłym roku można ją było odliczać od podatku).

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: obniżamy PIT z 17 proc. na 12 proc.

Nowelizacja przywraca też możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Polski Ład ją zlikwidował, dając samotnym rodzicom odpis od podatku w kwocie 1,5 tys. zł rocznie.

Zmian ma być więcej. Projekt przewiduje m.in. możliwość dzielenia od 1 stycznia 2023 r. kwoty wolnej w zaliczkach pomiędzy maksymalnie trzech płatników, wprowadzenie jednolitego oświadczenia PIT-2 czy wyłączenie odpowiedzialności księgowych.

Pozostanie również ulga na zabytki. Z tym, że będzie ona obowiązywała wyłącznie na remonty, ale już nie na zakup. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi korzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.

Czytaj więcej

Rząd ogłosił kolejne zmiany w Polskim Ładzie