Po osiemnastce dziecko samo składa już własny PIT

Dochody małoletnich pociech zasadniczo rodzice rozliczają we własnym zeznaniu rocznym. W niektórych przypadkach muszą wypełnić za pociechę osobny formularz.

Publikacja: 20.04.2022 07:21

Po osiemnastce dziecko samo składa już własny PIT

Foto: Adobe Stock

Zasadniczo do uzyskania pełnoletności, a czasami nawet dłużej dzieci pozostają na garnuszku rodziców. Coraz częściej jednak same zarabiają, co nie jest obojętne podatkowo. I to rodzice, ewentualnie opiekunowie muszą zadbać o ich rozliczenie z fiskusem.

Zasady rozliczania małoletnich od lat określa art. 7 ustawy o PIT. Zgodnie z nim co do zasady dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych podlegające opodatkowaniu w Polsce dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Do tego są jeszcze trzy wyjątki, kiedy zyski pociechy trzeba rozliczyć osobno.

Dotyczą stypendiów, dochodów z ich pracy oraz z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Przykładowo w PIT rodzica należy wykazać dochód z najmu uzyskany przez dziecko – oczywiście pod warunkiem, że przysługuje im prawo do pobierania pożytków z tego tytułu – czy należną małoletniemu pensję po zmarłym rodzicu.

Czytaj więcej

Samotny rodzic zapłaci mniej fiskusowi

Zasadniczo, gdy pieniądze dzieci podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, konieczny będzie PIT-36. Do niego potrzebny będzie jeszcze załącznik PIT/M, czyli specjalna informacja o dochodach dziecka podlegających doliczeniu do dochodów rodziców, który trzeba uzupełnić przed wypełnieniem części E.3 PIT-36. Jeżeli małżonkowie rozliczają się osobno w indywidualnych PIT, dochody małoletnich dolicza się po połowie do dochodu każdego z nich. Ta zasada nie ma jednak zastosowania do małżeństw, wobec których orzeczono separację. W tym przypadku, a także po orzeczeniu rozwodu od ustaleń dotyczących sprawowania władzy rodzicielskiej będzie zależało, kto ma rozliczyć małoletniego.

Jeśli małoletnia pociecha w 2021 r. uzyskała dochody niepodlegające doliczeniu do PIT rodziców (opiekunów prawnych), np. z pracy, konieczne będzie wypełnienie osobnego formularza. W tym przypadku obowiązki także spadają na dorosłych. Rodzic czy opiekun prawny będzie musiał wypełnić zeznanie roczne za nieletnią pociechę, na jej imię i nazwisko, złożyć ją fiskusowi, a w razie konieczności dopłaty podatku także ją uregulować.

Może się też zdarzyć, że pociecha w 2021 r. uzyskała zarówno dochody, które podlegają doliczeniu do PIT rodziców, jak i te, które nie podlegają rozliczeniu w ich zeznaniu. W takiej sytuacji rodzice będą mieli trochę więcej pracy, bo będą musieli dopisać dochody dziecka do własnego zeznania, a do tego wypełnić jeszcze za nie osobny PIT.

Granicą, do której rodzice czy opiekunowie prawni zajmują się rozliczaniem pociech, jest pełnoletność. Przy czym za rok 18. urodzin rodzice mogą jeszcze częściowo odpowiadać za rozliczenie dziecka. Bo jeśli jego dochód podlegał doliczeniu, to ten osiągnięty do urodzin trzeba doliczyć do PIT rodziców, a za okres od osiągnięcia pełnoletności dziecko ma obowiązek rozliczyć się samodzielnie.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego