Z ulgi mieszkaniowej łatwo skorzystać, jeśli sprzedajemy jeden lokal i uzyskane pieniądze przeznaczymy na zakup innego. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli mamy więcej nieruchomości. Trudno bowiem udowodnić fiskusowi, że wykorzystujemy dwa lokale na własne cele mieszkaniowe. Są jednak podatnicy, którym się to udaje.
Czytaj także: Kiedy zakup dwóch mieszkań jest celem mieszkaniowym i daje zwolnienie z PIT
Przykład pokazuje najnowsza interpretacja podatkowa (nr 0112-KDIL3-2.4011.286. 2018.1.DJ). Sprawa dotyczyła podatniczki, która wraz z mężem kupiła mieszkanie w 2015 r. Napisała, że ojciec chce jej przekazać drugie mieszkanie w darowiźnie. Kobieta zamierza sprzedać w niedługim czasie oba i uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup dwóch innych w budownictwie wielorodzinnym. Będą to mieszkania sąsiadujące ze sobą, które w przyszłości można połączyć.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że kobieta może skorzystać z ulgi na własne cele mieszkaniowe, o której mowa w art. 21 ust 1 pkt 131 ustawy o PIT. Ulga pozwala uniknąć podatku, jeśli sprzedajemy nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia. Na zakup nowych lokali jest dwa lata.
Jak czytamy w interpretacji, ustawodawca w żaden sposób nie limituje nieruchomości, które podatnik może nabyć. To zaś, czy realizuje własne cele mieszkaniowe czy jego działania noszą znamiona działalności gospodarczej, wymaga indywidualnej oceny w konkretnej sytuacji.