Czytelnik ma spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, w którym jest zameldowany na stałe. Rodzice chcą mu darować mieszkanie będące odrębną nieruchomością (własność hipoteczna) w innej miejscowości. Spodziewa się też darowizny od rodziców na remont tego lokum. Czytelnik pyta, czy dla skorzystania ze zwolnienia z podatku od tej darowizny musi zameldować się na stałe w darowanym mieszkaniu i czy musi poinformować – i który urząd – o tych darowiznach.
Już od 1 stycznia 2007 r. wszystkie darowizny między najbliższymi członkami rodziny są zwolnione z podatku od spadków i darowizn, bez względu na ich wartość. Dotyczy to także darowizny mieszkania. Dla takiego zwolnienia obojętne jest, czy obdarowany zamelduje się w nim i zamieszka. Bez znaczenia jest również, czy ma inne mieszkanie lub dom.
Warunkiem zwolnienia dla najbliższych jest zasadniczo zawiadomienie urzędu skarbowego o darowiźnie, jeśli jej wartość przekracza kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, wynoszącą dla nabywców z tej grupy 9637 zł. Gdy jest to darowizna pieniężna, trzeba ją także przekazać na rachunek bankowy obdarowanego, na jego rachunek w SKOK (spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej) albo przekazem pocztowym. Dla ustalenia wskazanego limitu sumuje się wartość darowizn uzyskanych od tej samej osoby w ciągu pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiła ostatnia darowizna.
Obowiązek zawiadomienia o darowiźnie ciąży w takim wypadku na obdarowanym. Zawiadomienie powinien przesłać do urzędu skarbowego właściwego wedle swego miejsca zamieszkania. Ma na to tylko miesiąc, licząc od dnia otrzymania darowizny. Gdy się spóźni, zostanie opodatkowana wedle skali dotyczącej I grupy podatkowej.
Co ważne, zgłoszenie nie obowiązuje, gdy umowa darowizny ma formę aktu notarialnego. Taką formę musi mieć darowizna nieruchomości, w tym mieszkania będącego odrębną nieruchomością, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.