Znowelizowana ustawa o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4B15AA777E47AEE17A8EB14596F7038C?id=169569]działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link] z 22 stycznia 2010 r. zakłada, iż warunkiem uzyskania statusu OPP będzie prowadzona nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata działalność pożytku publicznego. Ustawę podpisał już prezydent. Ma wejść w życie w 14 dni od ogłoszenia.

[srodtytul]Jak zweryfikować OPP[/srodtytul]

– To dobra zmiana. Obowiązujące dotychczas kryteria, które musi spełniać podmiot starający się o status OPP, były na tyle ogólne, iż budziły wiele wątpliwości interpretacyjnych – mówi Tomasz Schimanek, z Akademii Rozwoju Filantropii.

Dodaje, że podobne rozwiązanie ukształtowało się w praktyce części sądów rejestrowych. Nadają one prawa OPP tym fundacjom i stowarzyszeniom, które potrafiły udokumentować wcześniejsze prowadzenie działalności dobroczynnej mimo braku wymogów odnoszących się do długości funkcjonowania.

[wyimek]380 mln zł przekazali podatnicy na szczytne cele z 1 proc. podatku w rozliczeniu za 2008 r.[/wyimek]

– Określenie czasu oczekiwania na przyznanie statusu OPP to dobry pomysł. Pytanie tylko, czy powinno to trwać dwa lata – mówi Artur Nowak, warszawski radca prawny.

Część ekspertów uważa z kolei, iż weryfikacja nowych OPP powinna się opierać na kryteriach merytorycznych, a nie czasowych.

[srodtytul]Finanse pod lupą[/srodtytul]

Inna ważna zmiana w ustawie dotyczy sprawozdań finansowych. [b]Jeśli organizacja nie przekaże w określonym terminie sprawozdania ministrowi ds. zabezpieczenia społecznego, będzie on mógł wystąpić do sądu rejestrowego o odebranie jej statusu OPP.[/b] W rezultacie straci prawo do zbierania pieniędzy z 1 proc.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

– Dotychczas przepisy nie przewidywały konsekwencji wobec organizacji, która nie przedstawiła takiego sprawozdania. Wprowadzone zmiany zapewnią przejrzystość ich funkcjonowania – mówi Artur Nowak.

Tomasz Schimanek zaznacza, że pozwoli to lepiej kontrolować wykorzystanie środków publicznych. – Z naszych danych wynika, że [b]dotychczas 40 proc. organizacji nie składa sprawozdania finansowego.[/b] – informuje.

– Uważam za nieetyczne, że część organizacji, nawet tych z pierwszej dziesiątki najczęściej wspomaganych przez podatników, nie publikuje sprawozdań – ocenia Michał Rżysko z Fundacji Świętego Mikołaja.

Nowelizacja zakłada też, że OPP będą mogły prowadzić działalność gospodarczą, czego wcześniej nie mogły robić, jeżeli będzie miała ona charakter dodatkowy w stosunku do działalności pożytku publicznego. – To w interesie tych podmiotów, które np. sprzedają przedmioty wytworzone przez podopiecznych – dodaje Nowak.

OPP szybciej też otrzymają pieniądze z 1 proc. Obecnie fiskus przekazuje je w lipcu lub sierpniu. W zeznaniach za 2010 r. nastąpi to w terminie od maja do lipca. Jeśli darczyńca wyrazi zgodę, we wrześniu organizacja będzie mogła poznać jego dane.

[ramka][b]Opinia: Katarzyna Szymielewicz, prawnik z kancelarii Clifford Chance[/b]

Zgodnie z nowelizacją organizacje pożytku publicznego będą uzyskiwać taki status głównie na podstawie kryteriów czasowych. Kryteria merytoryczne pozostają równie niedoprecyzowane jak dotychczas. To złe rozwiązanie również dlatego, że może prowadzić do dyskryminacji nowo powstających podmiotów. Niezamierzonym skutkiem może być obiegowa opinia, że dana organizacja nie zasługuje na status OPP, skoro np. po roku działania jeszcze go nie uzyskała. Nie pomyślano jednak o weryfikacji działań organizacji wcześniej zarejestrowanych pod kątem tego, czy nadal zasługują na status OPP. Należałoby raczej urealnić proces przyznawania tego statusu, by uzyskiwały go podmioty spełniające określone kryteria merytoryczne nie tylko na poziomie deklarowanych celów, ale także w praktyce. [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=m.pogroszewska@rp.pl]m.pogroszewska@rp.pl[/mail][/i]

[b]Zobacz również:[/b]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/82634,439168_Warto_wesprzec_potrzebujacych.html]Warto wesprzeć potrzebujących[/link] [/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/82634,439169_Kiedy_organizacja_otrzyma_wsparcie.html]Kiedy organizacja otrzyma wsparcie[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/82634,439171_Kto_moze_przekazac_pieniadze.html]Kto może przekazać pieniądze[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/82634,439187_Darowizny_warto_wplacac_na_konto.html]Darowizny warto wpłacać na konto[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/9158,439532_Pietryga__1_procent__w_odpowiednie_rece.html]Pietryga: 1 procent w odpowiednie ręce[/link][/i]

[b]Polecamy także nasz serwis:[/b]

[i][link=http://www.rp.pl/temat/82634.html] rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia » Darowizny » Darowizny na organizacje pożytku publicznego [/link][/i]