Odsetki do odliczenia

Ulga odsetkowa zniknęła 1 stycznia 2007 r., ale osoby, które uzyskały kredyt mieszkaniowy przed tym dniem, mogą z niej korzystać na zasadzie praw nabytych

Publikacja: 15.04.2010 05:05

Odsetki do odliczenia

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Prawo do odliczeń przysługuje do upływu terminu spłaty ustalonego w umowie o kredyt mieszkaniowy, ale nie dłużej niż do 2027 r. [b] Odsetki objęte ulgą mieszkaniową odliczamy od podstawy obliczenia podatku, tj. po pomniejszeniu dochodu o składki na ubezpieczenia społeczne i ewentualne wydatki na darowizny i na korzystanie z Internetu. [/b]

[srodtytul]Także za granicą[/srodtytul]

[b]Ulga ta nie obejmuje spłaty samego kredytu[/b] (lub pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe, czyli kapitału. Jest limitowana, a limit odnosi się do obojga małżonków. Jeżeli składają odrębne zeznania, z odliczeń może korzystać jedno z nich albo oboje w dowolnie ustalonych proporcjach.

Odsetki nią objęte odliczamy od dochodu, a dokładniej – od podstawy obliczenia podatku, tj. po pomniejszeniu dochodu o składki na ubezpieczenia społeczne i ewentualne wydatki na darowizny i na korzystanie z Internetu.

[b]Nie mamy prawa do tej ulgi, jeśli korzystaliśmy w przeszłości albo nasz małżonek korzystał z ulgi na kupno działki, dużej ulgi budowlanej lub na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. [/b]Nie można odliczać od przychodu odsetek od kredytów preferencyjnych, m.in. od kredytów objętych wykupem odsetek ze środków budżetu państwa.

[b]W zeznaniu tym odlicza się odsetki od pożyczek i kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w latach 2002 – 2006 r.[/b], w tym także w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych mających siedziby w UE, krajach EOG i Szwajcarii.

Można też odliczyć zapłacone nie tylko w 2009 r. odsetki od:

> kredytu na spłatę kredytu mieszkaniowego, czyli tzw. kredytu refinansowego,

> każdego następnego kredytu zaciągniętego na ten cel, czyli na spłatę kredytu refinansowego.

[b]W wypadku tzw. kredytu konsolidacyjnego[/b], tj. gdy kredyt albo pożyczka tylko w część przeznaczona jest na spłatę kredytu mieszkaniowego, [b]wolno odliczyć od dochodu tylko odsetki[/b], które przypadają na tę jego część.

[b]Limit ulgi w[/b]yznacza kwota zaciągniętego kredytu. W zeznaniu [b]za 2009 r.[/b] wolno odliczyć odsetki przydające od kredytu [b]w kwocie nie wyższej niż 243 460 zł [/b](za 2010 r. będzie to kwota 264 810 zł). Tak rozumiany limit kredytu odnosi się do obojga małżonków.

W zeznaniu odliczamy tylko odsetki faktycznie zapłacone. Stopa procentowa jest bez znaczenia. Jeśli więc stopa ta się zmienia, odpowiednio zmienia się też wysokość odliczeń. Można odliczać także tzw. karne odsetki płacone bankowi w razie opóźnienia w spłacie rat kredytu.

[srodtytul]Po inwestycji[/srodtytul]

Inwestycję trzeba zakończyć przed upływem trzech lat, licząc od końca roku, w którym uzyskało się pozwolenie na budowę, ale tylko gdy inwestorem jest sam podatnik. Jeżeli mieszkanie jest kupowane od dewelopera czy spółdzielni, czas trwania inwestycji jest bez znaczenia.

Odsetki od kredytu odlicza się po raz pierwszy w zeznaniu składanym po zakończeniu inwestycji. W razie kupna mieszkania lub domu decyduje data aktu notarialnego. W zeznaniu można odliczyć jednorazowo od dochodu wszystkie odsetki zapłacone po zaciągnięciu kredytu aż do końca roku, który obejmuje to zeznanie.

Co ważne, jeśli odsetki nie miałyby pokrycia w dochodzie uzyskanym w tymże roku, to różnicę można odliczyć wyłącznie w roku następnym, wraz z odsetkami zapłaconymi w tym roku.

[b]Korzystający z ulgi odsetkowej po raz pierwszy w zeznaniu za 2009 r. oprócz załącznika PIT-D muszą do zeznania dołączyć PIT-2K.[/b] Załącznik PIT-2K składa się tylko raz.

Podstawą do ustalania wysokości odsetek, które możemy odliczyć, jest dowód wystawiony przez bank czy SKOK. Takie dowody trzeba gromadzić przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym składa się zeznanie, ale do zeznania się nie dołącza.

[srodtytul]Za lata poprzednie[/srodtytul]

Do 2009 r. nie można było odliczać odsetek od kredytów zaciągniętych w bankach mających siedziby w UE, krajach EOG i Szwajcarii. Nie były objęte ulgą także odsetki: od kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego, czyli tzw. kredytu refinansowego, a także konsolidacyjnego. Wskutek korzystnej nowelizacji ci, którzy spłacali odsetki od tych kredytów w okresie do 1 stycznia 2009 r., uzyskali możliwość odliczenia ich w zeznaniu za 2008 r., a także w zeznaniu za 2009 r.

[ramka]

[b]Kto wypełni w tym celu PIT-D[/b]

[b]Na zasadzie praw nabytych w zeznaniu za 2009 r. ze starych ulg mieszkaniowych skorzystają ci, którzy: [/b]

- spłacali odsetki od kredytu mieszkaniowego (lub pożyczki) zaciągniętego w latach 2002 – 2006 lub kredytu zaciągniętego na spłatę tego kredytu,

- oszczędzali w kasie mieszkaniowej na podstawie umowy z bankiem zawartej przed 1 stycznia 2002 r.,

- spłacali (wraz z odsetkami) kredyt bankowy lub pożyczkę z zakładu pracy otrzymane w latach 1992 – 1993 na cele mieszkaniowe,

- nie odliczyli w latach poprzednich – z braku dochodu lub podatku – wydatków objętych starymi ulgami mieszkaniowymi: dużą ulgą budowlaną, ulgą na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej oraz na remont i modernizację.

Prawo do tych odliczeń mają składający zeznanie podatkowe za 2009 r. na PIT-36 lub PIT-37. Mogą z nich skorzystać także przedsiębiorcy rozliczający się z dochodów z prowadzenia firmy na PIT-36L, jeśli z racji innych dochodów, np. z pracy, honorariów autorskich, mieli dochody rozliczane na PIT-37.

[b]Wszystkie ulgi mieszkaniowe wykazuje się w załączniku PIT-D [/b]dołączanym do PIT-36 lub PIT-37. [/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=i.lewandowska@rp.pl]i.lewandowska@rp.pl[/mail][/i]

[b]Czytaj również[/b]

" [link=http://www.rp.pl/artykul/92637,461805_Dla_kontynuujacych_oszczedzanie_.html]Dla kontynuujących oszczędzanie[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/56711,462005_Strata_z_najmu_w_PIT.html]Strata z najmu w PIT[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/231803,462009_Dochod_ze_sprzedazy_akcji_w_PIT.html]Dochód ze sprzedaży akcji w PIT[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/81735,462012_Ulga_rodzinna_na_pelnoletnie_dziecko.html]Ulga rodzinna na pełnoletnie dziecko[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/56705,462014_Niewielki_dochod_studenta.html]Niewielki dochód studenta[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/63209,462025_Dochody_z_pracy_w_Wielkiej_Brytanii.html]Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii[/link]"

"[link=http://www.rp.pl/artykul/63204,461807_Praca_w_Holandii__mieszkanie_w_Polsce___gdzie_PIT_.html]Praca w Holandii, mieszkanie w Polsce - gdzie PIT?[/link]"

[b]Więcej informacji na temat ulgi odsetkowej w poradniku: [link=http://www.rp.pl/temat/82642_Ulga_odsetkowa.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości » Ulgi mieszkaniowe » Ulga odsetkowa [/b][/link]

[ramka] [b]Zobacz również poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/431468.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » PIT 2009[/link] [/b] [/ramka]

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne