Stwierdziła tak Izba Skarbowa w Bydgoszczy w decyzji z 11 maja 2007 r. (nr PB4/4306-1/07/Z-SIP-S), zmieniając niekorzystną interpretację urzędu skarbowego.

Podatnik, będący właścicielem lokalu mieszkalnego, wystąpił do wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na rozbudowę budynku mieszkalnego położonego na gruntach należących do wspólnoty. Członkowie wspólnoty w przyjętej uchwale wyrazili zgodę. W wyniku ustanowienia odrębnej własności lokalu nastąpi zmiana wysokości udziałów w nieruchomościach wspólnych i zostaną na nowo ustalone udziały właścicieli poszczególnych lokali. Ponadto podatnik wypłaci poszczególnym właścicielom rekompensaty za zmniejszenie ich udziałów w nieruchomości wspólnej.

Izba skarbowa uznała, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z czynnością ustanowienia odrębnej własności lokalu dokonaną na podstawie ustawy o własności lokali, a nie nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, o którym mowa w kodeksie cywilnym. Podatek od spadków i darowizn trzeba natomiast odprowadzić tylko w tej drugiej sytuacji.