Podatnicy powinni dostać zwrot w ciągu miesiąca od złożenia podania. Jednak termin ten może się nieco przedłużyć, jeśli do urzędów wpłynie bardzo dużo podań. Należy też pamiętać, że o zwrot mogą występować jedynie podatnicy. Chodzi więc o osoby, które zapłaciły podatek, sprowadzając używany samochód. Zwrot nie przysługuje natomiast tym, którzy odkupili auto.
Podatnicy muszą jednak pamiętać, że jeśli mimo wysokiej procentowo stawki zapłacili niską akcyzę, mogą nie dostać zwrotu. Będzie tak wówczas, gdy akcyza krajowa okaże się wyższa niż ta zapłacona przez nich. Dotyczy to sytuacji, w której ktoś zaniżył wartość sprowadzonego auta.
Część zainteresowanych dostała już zwrot przed wejściem w życie ustawy, na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Jednak jeśli się okaże, że ktoś otrzymał mniej, niż wynika to z nowej ustawy, może się ubiegać o zwrot pozostałej części. Ponadto może otrzymać dodatkowe odsetki od już dokonanego zwrotu.
Ustawa przewiduje także bardzo korzystny dla podatników sposób liczenia odsetek. W ordynacji podatkowej są one naliczane od dnia złożenia wniosku o zwrot. Nowa ustawa natomiast zakłada, iż odsetki są naliczane od dnia powstania nadpłaty, a więc od dnia, w którym podatnik zapłacił zbyt wysoką akcyzę.
Osoby, które nie otrzymały odsetek od nadpłaconej kwoty (lub otrzymali mniej, niż wynika to z nowej ustawy), mogą się ubiegać o ich zwrot. Warunkiem jest złożenie wniosku o wznowienie postępowania w 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Zainteresowani powinni się więc pośpieszyć. Ustawa weszła w życie 19 lipca, co oznacza, że mają czas do 18 sierpnia.
Jeśli ktoś złożył lub złoży wniosek o zwrot w okresie od 1 maja 2004 r. do 18 sierpnia 2008 r., będzie mu przysługiwało oprocentowanie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. Podatnicy, którzy złożą wniosek o zwrot po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli po 18 sierpnia 2008 r., otrzymają odsetki liczone od dnia powstania nadpłaty do 18 sierpnia.