Uznał tak [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB1/415-12/09-3/KS)[/b].
Z pytaniem zwróciła się kobieta, która kupiła mieszkanie w styczniu 2009 r. Zamierza wynająć lokal, a z przyszłym najemcą zawrzeć umowę przewidującą, że będzie on płacić czynsz za wynajem rozumiany jako wynagrodzenie za oddanie lokalu do używania. Dodatkowo będzie on ponosił koszty utrzymania lokalu wpłacane bezpośrednio do podmiotów świadczących dane usługi (np. czynsz uiszczany we wspólnocie mieszkaniowej oraz opłaty za wodę, energię elektryczną i gaz).
Wnioskodawczyni zamierza rozliczać się z fiskusem, opłacając zryczałtowany podatek. Uważa, że jej przychodem będzie wyłącznie czynsz uiszczany jej comiesięcznie przez wynajmującego lokal.
Dyrektor Izby zgodził się z tym. Stwierdził, że przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym będzie otrzymana kwota czynszu wynikająca z umowy najmu. Związane z przedmiotem najmu i ponoszone przez najemcę opłaty eksploatacyjne nie są składnikami przychodu osiąganego z tego tytułu, jeśli z umowy wynika, że to najemca zobowiązany jest do ich ponoszenia.